İlk ziyaret MHP'ye!

İlk ziyaret MHP'ye!
Yeni anayasa çalışmaları kapsamında AKP heyeti MHP'yi ziyaret etti....

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya'dan oluşan AKP heyeti, MHP Genel Merkezi'nde MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, MHP Genel Başkan Yardımcıları Faruk Bal, Münir Kutluata ve Tunca Toskay'ın yer aldığı MHP heyetini ziyaret etti.

MHP Genel Merkezi'nde yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından bir açıklama yapan AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, görüşmenin olumlu bir havada geçtiğini belirterek "Bizim kendileriyle paylaşmak istediğimiz husus, seçim öncesinde yeni bir anayasanın yapılması hem siyasi partilerin hem halkımızın temel gündemiydi" dedi. Toplumun yeni bir anayasa yapılması konusundaki beklentisini çok yüksek tuttuğunu ifade eden Çelik, "Vatandaşlarımızın siyasi partilere, Meclis'e yeni bir anayasa yapma görevi vermiş olması, siyasi partilerimiz açısından, Meclisimiz açısından gurur verici bir olaydır. Kuşkusuz bu sürecin inisiyatifi Meclis Başkanlığında olacaktır" diye konuştu. Yeni anayasa konusunda TBMM'de kurulacak olan Uzlaşma Komisyonu'nda siyasi partilerin eşit sayıda temsilci bulunduracağını kaydeden Çelik, "Biz Uzlaşma Komisyonu'nun bütün meseleleri sıfırdan ele alması gerektiğini, yeni anayasa sürecini sıfırdan ele alması gerektiğini düşünüyoruz. Mekanizmanın oluşmasına herhangi bir ön şart koşulmaması gerektiğini düşünüyoruz. Masaya oturduktan sonra zaten siyasi partilerin temsilcileri, siyasi partilerin hassasiyetlerini, çeşitli konulardaki pozisyonlarını en net şekilde ortaya koyacaklardır" dedi.

Meclis'in ilk ve temel gündem maddesinin yeni anayasa olması ve Uzlaşma Komisyonu'nun bir an evvel kurulması gerektiğini vurgulayan Çelik, "Yeni anayasa yapma sürecinin siyasi partiler arasındaki polemiklerden etkilenmeden, milletimizin talepleri doğrultusunda hızla ilerlemesi ve sürdürülmesi gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.
Çelik, sivil toplum örgütlerinden yeni anayasa konusunda görüş alacaklarını belirtirken bu konudaki taleplerin Uzlaşma Komisyonu'na iletilmesini istedi. Yaptıkları toplantıların Uzlaşma Komisyonu'nun görev alanıyla ilgisi bulunmadığına işaret eden Çelik, bu görüşmede içerik tartışmasına girmediklerini vurguladı.

"Çalışmalara katılacağız"

Çelik'in ardından gazetecilere bir açıklama yapan MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, yeni anayasa konusunda toplumda çok ciddi bir beklenti olduğunu belirtirken MHP'nin de yeni anayasa taahhüdü olduğunu anımsattı. AKP heyetine ziyaret dolayısıyla teşekkür eden Bal, uluslararası alanda son 20 yılda yapılan anayasa değişikliklerini ve Türkiye'de kamuoyuna sunulan anayasa taslaklarını incelediklerini, bilim adamlarının görüşleri ve MHP'nin alt komisyonlarında yapılan çalışmaların değerlendirildiğini ifade ederek şöyle konuştu:

"MHP anayasa görüşmelerine hazırdır. MHP, bu görüşmelerin Meclis zemininde yapılması gerektiğine ve Meclis zemininin de Meclis Başkanı'nın başkanlığında Mecliste bulunan siyasi partilerin eşit sayıda temsil edileceği bir uzlaşma komisyonunda görüşülmesi gerektiğine inanmaktadır. Uzlaşma Komisyonu elbette ki tüm değişiklikleri veya teklifleri incelerken toplumun, bütün sivil toplum örgütlerinin veya anayasa değişikliğinde fikir sahibi, öneri sahibi, teklif sahibi olan herkesin ulaşabileceği kanalları oluşturmalıdır. Yani herkesin saygı duyabileceği, sadakatle bağlılık duygusu hissedebileceği bir anayasaya ulaşabilmemiz, toplumsal mutabakata ulaşabilmemiz için anayasa değişikliği konusunda sözü olan herkesin ulaşabileceği kanalların açık olmasını sağlamalıdır. Uzlaşma Komisyonu ya da TBMM, bu önerilerin, tekliflerin değerlendirilebileceği teknik donanıma haiz bilim adamlarının desteğinden yararlanmalıdır. MHP olarak Uzlaşma Komisyonunun çalışmalarına katılacağız."

Bal, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in başkanlığında yapılacak Uzlaşma Komisyonu'nun, Türkiye'de toplumsal mutabakata ulaşılmasına, herkesin saygı duyacağı ve sadakatle bağlılık hissedeceği bir anayasaya yapılmasına etkili olacağını düşündüğünü bildirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com