İlker Başbuğ hakkındaki ihlal kararı

İlker Başbuğ hakkındaki ihlal kararı
Tuncay Özkan'ın avukatı Hüseyin Ersöz, Anayasa Mahkemesi'nin Başbuğ hakkındaki kararının Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan ancak haklarındaki gerekçeli karar yazılmamış olan tüm tutuklu sanıkları kapsayacak içerikte olduğunu belirtti

İSTANBUL (AA) - Ergenekon davasında ceza alan gazeteci Tuncay Özkan'ın avukatı Hüseyin Ersöz, Anayasa Mahkemesi'nin İlker Başbuğ hakkında verdiği ihlal kararının Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan ancak haklarındaki gerekçeli karar yazılmamış tüm tutuklu sanıkları kapsayacak içerikte olduğunu belirtti. 

Ersöz, yaptığı yazılı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin Başbuğ hakkında verdiği ihlal kararını değerlendirerek, "Anayasa Mahkemesi'nin İlker Başbuğ hakkında vermiş olduğu ihlal kararı Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan ancak haklarındaki gerekçeli karar yazılmamış olan tüm tutuklu sanıkları kapsayacak bir içeriktedir" ifadesine yer verdi. 

Hüseyin Ersöz, şöyle devam etti: 

"İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin gerekçeli kararını 15 günlük yasal süresi içinde yazarak, Yargıtay'a gönderilmemesi, tutukluluk incelemesi yapacak olan Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin konuyu ele almasının önüne geçtiğinden dolayı bu ihlal kararını vermiştir. Dava kapsamında tutuklu bulunan tüm tutuklu sanıklar açısından da özgürlük hakkının ihlal edildiğinin kabulü gerekmektedir. 

Bundan sonraki süreçte, Anayasa Mahkemesi'nin kararı İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilecektir. Mahkemenin bu karar karşısında, Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcılığı karşısında tahliye kararı vermekten başka bir seçeneği bulunmamaktadır." 

Diğer tutuklu sanıkların avukatlarının da bu kararda yazan gerekçeler karşısında tahliye başvurusunda bulunması gerektiğini belirten Ersöz, "İlker Başbuğ ile aynı hukuki ve fiili durumda olan tutukluluk halleri devam eden Tuncay Özkan, Yalçın Küçük, Deniz Yıldırım ve diğer kişilerin de Anayasa Mahkemesi tarafından ortaya konulan gerekçeler çerçevesinde serbest bırakılmaları zorunludur" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com