İlker Başbuğ ifade veriyor

İlker Başbuğ ifade veriyor
Emekli Orgeneral İlker Başbuğ Balyoz Davası kapsamında Silivri Cezaevi'nde ifade veriyor.

İlker Başbuğ ifadesinde "Genelkurmay Başkanı hiçbir zaman yalan söylemez" dedi.

Kimlik tespiti yapılan Başbuğ'a, Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken adresini sorunca ''Belli. Silivri'' diye yanıt verdi. Başbuğ, tahliye olunca ulaşılabileceği bir adresi olup olmadığını soran Diken'e, Fenerbahçe Orduevindeki konutlarda kaldığını dile getirdi.

Başkan Diken, daha sonra Başbuğ'a yeminini yaptırarak, tanıklığın önemini anlattı.

Başbuğ'un tanık olarak çağrılmasına neden olan Ocak 2003 tarihli mesaj formunu incelemesi için veren Başkan Diken, ''5-7 Mart 2003 tarihinde 1. Ordu Komutanlığında düzenlenen plan seminerinden önce sizin de imzanızın bulunduğu Kara Kuvvetleri Komutanlığının 1. Ordu'ya gönderdiği bir mesaj formu var. Bunda Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo (OYTS) oynanmaması yer alıyor. Bu mesaj emrini neden gönderme ihtiyacı hissettiniz- Seminerde OYTS oynandığı anlaşılıyor. Daha sonra bununla ilgili bir müeyyideniz oldu mu-'' diye sordu.

2002-2003 yıllarında Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı olan ve mesaj formunda imzası bulunan Başbuğ da bu soruya yanıt vermeden önce bazı noktaların altını çizmek istediğini belirterek, Türkiye'nin o dönemde yaşadığı Irak operasyonuyla ilgili süreci anlattı.

İlker Başbuğ ifade vermeye devam ediyor...

Balyoz davası kapsamında tanık olarak dinlenmek üzere çağrılan eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ile Jandarma Genel Komutanı Bekir Kalyoncu da Silivri'deki mahkemede ifade vermişti.

"DARBE OLABİLECEĞİNE İNANMIYORUM"

İfadesi alınan Kalyoncu "O günkü ortamda darbe olabileceğine inanmıyorum" dedi.

Kalyoncu’nun ifadesinde “Hiyerarşik yapılanmada bürokratik bir işlem gereği imzaladım. Yapılan tespitlerde herhangi bir olağanüstülük görmedim. Yapılan seminerler oyun ve senaryodan ibarettir. O günkü ortamda darbe olabileceğine inanmıyorum” dediği öğrenildi.

''Balyoz Planı'' davasına bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesinin 15 Şubat tarihindeki duruşmada aldığı ara karar gereği gönderilen tebligatlar, geçtiğimiz günlerde tanıklara ulaşmıştı.

Tanık olarak dinlenme gerekçeleri ise Kalyoncu ve Büyükanıt'ın 5-7 Mart 2003 tarihinde 1. Ordu Komutanlığı'nca yapılan plan seminerine ilişkin düzenlenen Genelkurmay Başkanlığı sonuç raporunda imzaları bulunması.

İlker Başbuğ'un ise Ocak 2003 tarihli mesaj formunda imzası olması nedeniyle mahkemece dinlenmelerine karar verilmişti.

"İMZALAMAK ONAYLAMAK ANLAMINA GELMİYOR"

''Balyoz Planı'' davası kapsamında tanık olarak dinlenilen eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt ifade verdi.

''Raporu Genelkurmay Başkanı'na arz etmeden önce hukukçulara incelettik, görüş aldık. İçeriğine bakınca da hukuk dışı herhangi bir şey olmadığı kanaatine varıldı. Savaş kapsamında senaryolar yaratır, oynarsınız ama bu o ülkeye taarruz edeceksiniz anlamına gelmez. Bu kapsamda olduğunu söyleyebilirim. Raporlarda alınan tedbirler olabilir. Bu raporu bu kapsamda bir belge olarak görebiliriz.'' (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com