İlker Başbuğ'un tahliyesi

İlker Başbuğun tahliyesi
Adalet Bakanı Bozdağ:

TOKAT (AA) - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Keşke daha önce Sayın Başbuğ tahliye edilmiş olsaydı. Hatta daha ötesi tutuksuz yargılanması yapılmış olsaydı. Daha iyi olurdu. Çünkü doğrusu olan tutuksuz yargılanmasıydı" dedi.

Bozdağ, Erbaa ilçesinde bir gazetecinin, "Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un tahliye edilmesiyle ilgili olarak ne söylemek istersiniz?" yönündeki sorusuna, şu yanıtı verdi:

"Öncelikle karar hayırlı olsun. Sayın Başbuğ'a geçmiş olsun. Bizim hukukumuzda tutuklama istisnai bir durum. Ancak bazı davalarla ilgili ne yazık ki olağan bir şey gibi uygulandığına hep beraber şahit olduk. Sayın Başbakanımız ve bizler rahatsızlığımızı daha öncede ifade ettik. Son zamanlarda attığımız demokratikleşme adımları Türkiye'de önemli değişimlerde neden oldu. İşte bireysel başvuru yolunu açmamız bunlardan bir tanesi idi. Anayasa Mahkemesinin bireysel başvuru üzerine verdiği kararda, TMK 10 ve CMK 250'ye göre görevli mahkemeleri kaldıran yasanın yürürlüğe girmesi eminimki böyle bir sonucun ortaya çıkmasında etkili olmuştur. Keşke daha önce Sayın Başbuğ tahliye edilmiş olsaydı. Hatta daha ötesi tutuksuz yargılanması yapılmış olsaydı. Daha iyi olurdu. Çünkü doğrusu olan tutuksuz yargılanmasıydı. Ülkemizde büyük hizmetleri dokunmuş, Genelkurmay Başkanlığı yapmış komutanın tutuklu yargılanması bana göre doğru bir şey değildi. Bu karar doğru bir karar değildi." 

Bozdağ, şunları kaydetti:

"Ama maalesef mahkeme, kararını değiştirmedi. Bizim tutuklamayı yapan düzenlemeleri yapmamıza rağmen tutuklamayı somut olgulara dayandırılmalı, gerekçeli kararın yazılması kararına rağmen hatta adli kontrolde üst sınırı kaldırarak tutuklama yerine adli kontrolün uygulanması gerekliliğine ilişkin benim dahil başka arkadaşlarımızın da açıklamaları oldu. Ama buna rağmen mahkeme, kararını değiştirmedi. Takdir mahkemenindir. Mahkemenin yerine geçerek kimse karar veremez. Ama kararın eğriliği doğruluğu noktasında herkesin bir değerlendirme yapma hakkı vardı. Biz, geçmişte bunların yanlışlığını ifade ettik. Şimdi gene ifade ediyoruz. Ama umarımki bundan sonra yargılama sırasında tutukluluğun istisnanın da istisnası bir kural olarak ancak zorunlu hallerde uygulanması. Diğer bütün hallerde tutuksuz yargılama kuralının uygulanması Türkiye'nin her yerinde genel geçer kural olarak uygulanır. Bizim dileğimiz, temennimiz budur. Son yürürlüğe giren kanunla tutukluluktaki üst sınır terörle mücadele kapsamındaki suçlarda 10 yıldan 5 yıla indirildi. Bu kanunun yürürlüğe girmesiyle bazı tahliyeler oldu.  Biz, kanun Genel Kurulda görüşülürken de bu tahliyeler olduğu zaman 'filanlar dışarı çıktı' diye. Bu kanunu isteyen çevreler eleştiride bulunmazlar. Görüyorum ki tahliyeler çıkar çıkmaz yine eski alışkanlıklarına döndüler. Şimdi yeniden eleştiriye başladılar."

Partisinin Mimar Sinan Mahallesinde düzenlenen açık hava toplantısına katılan Bozdağ, belediye başkan adayı Hüseyin Yıldırım'a destek istedi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com