İlköğretim okulu öğrencileri su israfına karşı proje geliştirdi

İlköğretim okulu öğrencileri su israfına karşı proje geliştirdi
Uşak'ta okul tuvaletinde suyla oyun oynayan ve israfa yol açan öğrenciler ceza almak yerine, suyun önemini anlatan bir proje hazırladı. Bedriye Kadir Uysal İlköğretim Okulu 8'inci sınıf öğrencileri yaklaşık 1 ay önce okulun tuvaletinde çeşme s

Uşak'ta okul tuvaletinde suyla oyun oynayan ve israfa yol açan öğrenciler ceza almak yerine, suyun önemini anlatan bir proje hazırladı. Bedriye Kadir Uysal İlköğretim Okulu 8'inci sınıf öğrencileri yaklaşık 1 ay önce okulun tuvaletinde çeşme suyunu pet şişeye doldurup oynadı. Bu durumu fark eden okul yönetimi, öğrencilere ceza vermek yerine suyun önemini öğrenmeleri için proje hazırlama yetkisi verdi. Beden eğitimi öğretmeni Nesibe Ortaç'ın koordinatörlüğünde “Suyun Farkına Var” isimli projeyi hazırlayan öğrenciler, her hafta su sayaçlarını okuyor ve gereksiz tüketim yapanları uyarıyor. Projenin 8'inci sınıfa geren her öğrenciye uygulandırılması planlanıyor.
Proje konusunda görevlendirilen beden eğitimi öğretmeni Nesibe Ortaç, hazırlanacak projenin koordinatörü olarak seçildi. Suyu boş yere harcayan bir grup öğrenciyle toplantı yapan Nesibe Ortaç, 2 hafta için konuyla ilgili bir proje hazırlanmasını istedi. 6 öğrencinin “Suyun Farkına Var” isimli çalışması uygulama konuldu. Hazırlanan projeye göre öğrenciler okulda boşa akan muslukları kapatma, suyu israf edenleri uyarma, su sayaçlarını her hafta okuma ve maliyet hesabıyla birlikte okula bilgi vermekle görevlendirildi. Her hafta başında İstiklal Marşı'nın ardından öğrencilere harcanan su miktarı anlatıldı ve tasarruflu olma konusunda uyarılarda bulunuldu.
Proje hakkında bilgi veren koordinatör öğretmen Nesibe Ortaç, okul yönetiminin bu kararla uzun vadede geri dönüşü hedeflediğini kaydetti. Öğrencilerin disiplin suçuyla cezalandırılmasının geçici bir çözüm olduğuna dikkat çeken Nesibe Ortaç, “Amacımız bağcıyı dövmek değil; üzüm yemek. Çocuklara ceza verseydik, onların sadece antipatisini toplardık. Fakat bugün suyun ve israf etmemenin önemini anladılar. Diğer öğrenciler artık onları örnek alıyor ve uyarılarını dinliyor” dedi. Projenin maliyetinin olmadığını ve okul içi bir çalışma olduğunu ifade eden Nesibe Ortaç, “Öğrenciler ayrıca Avrupa Birliği projelerinde de rol almak istiyor. Uzun vadede projenin önemini de anladılar. İleride ciddi işlerin altına imza atabilirler” dedi.
Proje ekibinin lider öğrencisi Hakan Şadak, projeyle birlikte farklı düşüncelerin de geliştiğini söyledi. Hakan Şadak, “Suyu israf etmek yerine, musluktan nasıl içilecek su temin edeceğimizi konuşur olduk. Arkadaşlarımla bu konuda bir çalışma içine gireceğiz. En önemlisi artık haytalık yapmıyoruz. Suyun canlılar için gereğini ve israf edilmemesini bütün arkadaşlarımıza anlatıyoruz” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com