İlköğretim okulunda skandal!

İlköğretim okulunda skandal!
Müdür tarafından...


İstanbul’da Özel Alman İlköğretim Okulu’nda öğretmeni tarafından “Özgüvenin yok” diye aşağılandığı, Alman okulmüdürü tarafından da kolundan tutularak sürüklendiği iddia edilen 10 yaşındaki kız öğrenci hakkında Adli Tıp Kurumu tarafından “Psikolojisi bozulmuş” raporu verildi.

İki yıl önce yaşanan olaylar iddialara göre şöyle gelişti: S.Ç., okula 2009 yılında nakille kayıt yaptırdı ve öğretmenliğini Nuray Pala’nın yaptığı sınıfta eğitime başladı. Daha önceki okulunda başarılı ve uyumlu bir öğrenci olan S.Ç.’nin davranışlarında değişmeler başladı ve okulda mutlu olmadığını ifade etti. Aile, kızlarının öğretmeniyle diyolog kurmak istedi. Ancak öğretmen okul politikası gereği buna yanaşmadı. Bir süre sonra küçük S., ailesine öğretmeninin sınıfta kendisini arkadaşlarından ayrı değerlendirdiğini, bağırarak “Sen kendi başına iş yapamıyorsun, özgüvenin yok, stabil değilsin” dediğini anlattı.

"KIZINIZI OKULDAN ALIN"

Bunun üzerine baba Murat Ç., okul müdürü Ellen Muff ve öğretmen Nuray Pala ile görüştü. Pala, Türkçe bildiği halde baba ile tercüman vasıtasıyla görüşürken; “Ben Türk yasalarına tabi değilim” dedi. Baba söz konusu durumun kızının öğrenim yaşamı olduğunu ve bunun vebalinin ağır olacağını söyledi. Okul müdürü de babanın söylediklerinin öğretmen ve okula yönelik bir tehdit olduğunu belirterek, kızlarını okuldan almalarını bildiren bir elektronik posta gönderdi.

KOLUNDAN SÜRÜKLEDİ

Okula devam eden S.’yi koridorda gören Muff, “Sen bu okula niye geldin? Bir daha gelme, evine git” diyerek kolundan sürükleyip dışarı attı. Yaşadığı olayların ardından S.Ç.’de ‘anksiyeteli uyum güçlüğü’ rahatsızlığı başladı. Adli Tıp Kurumu’ndan sağlığının ve algılama yeteneğinin basit bir tıbbi müdahale ile giderilemeyecek nitelikte bozulduğuna dair rapor alan S.Ç.’nin ailesi, savcılığa şikâyetçi oldu. Müdür ve öğretmen hakkında ‘yaralama’ suçundan 3’er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Öğretmen ve müdür suçlamaları reddetti. Mahkeme S.’nin psikolojisinin bozulup bozulmadığının belirlenmesi için dosyayı Adli Tıp Kurumu’na gönderdi. 2. İhtisas Dairesi’nin hazırladığı, anksiyete belirtileri görülen çocukta ruh sağlığının olumsuz etkilendiğinin ifade edildiği raporda, “Tedavi ile düzelebilir nitelikte anksiyeteli uyum bozukluğu geliştiği düşünülmektedir” denildi. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com