İlköğretimde Türban Tartışmasına Son Nokta!

İlköğretimde Türban Tartışmasına Son Nokta!
İlköğretimde türbana izin verilecek mi? Bakan Çubukçu'dan yanıt geldi.

Adana ve Mersin'de iki ilköğretim öğrencisinin okula türbanla girmesi girişimiyle alevlenen türban tartışmasında Milli Eğitim Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu son noktayı koydu.

Çubukçu, "İlköğretime ilişkin düzenleme açık, gereği neyse o yapılıyor" dedi.

Türban tartışmaları başladığını günden bu yana sessizliğini koruyan Bakan Çubukçu Radikal gazetesinden Akif Beki'ye konuştu.

Beki, Bakan Çubukçu ile konuşmasını bugün gazetesindeki köşesinde aktardı. Beki'nin Çubukçu'ya dayanarak aktardığı bilgilere göre ilkokula türbanla giriş denemelerine üniversitelerdeki rahatlama ortamı ile başlanmış. Daha sonra Adana ve Mersin’e sirayet etmiş. Yayılmaya da devam ediyor.

Bakan Çubukçu, "provakosyon", “Birileri kaşıyor" yorumlarına “Zamanlamayı manidar buluyorum” sözüyle karşılık veriyor. “Yükseköğretimde çözüme yaklaşılırken sosyal-siyasal iklim yumuşarken neden şimdi” diye soruyor.

Beki, Bakan Çubukçu’ya, kendisini baskı altında hissedip hissetmediğini de sordu. Çubukçu, “CHP, üniversitelerde başörtüsü sorununu çözdürmek istemiyor; bu gelişmeleri kamuoyumuzun takdirine bırakıyorum” dedi.

Öğrencilerin başörtüsüyle okul kapısından içeri alınmaması için bütün illere yazı gönderildiğini doğrulayan ancak bunun yeni olmadığını belirten Çubukçu yürürlükteki mevzuatın uygulandığını, yeni bir durumun söz konusu olmadığını belirterek şunları söylüyor:

"İlköğretime ilişkin düzenleme ve yasalar açık, gereği neyse o yapılıyor."

Beki'ye göre Bakan Çubukçu'nun üzerinde durduğu bir nokta var. O da MEB'in hiçbir gerekçeyle öğrenciyi kapıdan kovma hak ve yetkisine sahip olmadığı.

Çubukçu, “Meseleye, her hal ve şartta çocuklarımızın temel eğitim hakkını korumak açısından bakmaya mecburum” diyor. Çubukçu'nun bu noktada ailelere de bir çağrısı var:

“Çocuklarımız temel eğitimden mahrum kalmasın, hakları engellenmesin. Biz bunun için çaba gösteriyoruz. Sizden de duyarlılık ve anlayış bekliyorum.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com