İlköğretime Kolay Kayıt Dönemi Başlıyor

İlköğretime Kolay Kayıt Dönemi Başlıyor
İlköğretime yeni kayıt olacak çocuklar okullara, Ulusal Adres Veri Tabanı'ndaki adres bilgileri ve T.C. kimlik numaralarının il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinde kurulan öğrenci yerleştirme komisyonlarının okul adres eşleştirmeleri sonucunda sistem taraf

İlköğretime yeni kayıt olacak çocuklar okullara, Ulusal Adres Veri Tabanı'ndaki adres bilgileri ve T.C. kimlik numaralarının il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinde kurulan öğrenci yerleştirme komisyonlarının okul adres eşleştirmeleri sonucunda sistem tarafından otomatik olarak yerleştirileceği açıklanarak velilerin bu konuda duyarlı olması gerektiği belirtildi.
E-Okul sistemi tarafından tüm öğrencilerin, adreslerinin bulunduğu en yakın ilköğretim okuluna kayıtları yapılacağı yetkililer tarafından açıklanarak, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında ilköğretim okulları birinci sınıflarına 2004 doğumlu çocukların kayıtlarının alınacağı ifade edildi. Öğrencinin, okullar açıldığında, adres bilgileri doğrultusunda isminin çıktığı okula giderek ders başı yapacağını belirten yetkililer, öğrencinin isminin çıkması aynı zamanda kayıt belgesi anlamına geldiğini de vurguladılar.
Kayıt ve nakillerde 'herhangi bir karışıklık çıkması durumunda' Ulusal Adres Veri Tabanı'ndaki adres bilgilerinin esas alınacağını ifade eden yetkililer, 'Velilere kolaylık sağlanması ve adresin doğruluğunun tespiti açısından' okul yönetimleri elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi, kira sözleşmesi veya tapu kaydı gibi belgelerin velilerden isteyebileceklrini de dile getirdiler.
Sistemde okula yerleştirilen şehit ve muharip gazi çocukları ile özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin velilerinin talep etmesi halinde istedikleri okula kayıtlarının daha sonra nakil yoluyla yapılacağı yetkililer tarafından vurgulandı.
Velilerin kayıt için gerek internetten form doldurulması, gerek okula başvurulması, ön kayıt yaptırılması, kayıt parası yatırılması gibi herhangi bir işlem yapmayacaklartını vurgulayan yetkililer, velilerin çocuklarının hangi okula kaydedildiğini MEB'in internet sitesinden çocuklarının T.C. kimlik numarasını girerek veya evlerine en yakın ilköğretim okulundan sorarak da öğrenebileceklerine dikkat çektiler.
Kayıtlarda ''Yerleşim Yeri Adresinin'' esas alınmasına rağmen, yurt dışında ikamet edenler ile yetiştirme yurdu, cezaevi, çocuk ıslah evi, öğrenci yurdu ve yatılı okullarda kalan çocukların ''Diğer Adres'' adlı ikinci adresleri yerleşim yeri adresi olarak değerlendirileceğide vurgulandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com