İmam Çalarsa Cemaat Ne Yapar?

İmam Çalarsa Cemaat Ne Yapar?
Hürriyet yazarı Mehmet Yılmaz, bir gazeteye gelen okuyucu sorusu üzerine ilginç çıkarımlar yaptı! İşte o soru ve Yılmaz'ın yorumu...

Haber Türk’te okuyucuların dini içerikli sorularını yanıtlayan ilahiyatçı profesör Bayraktar Bayraklı’nın yanıtladığı sorulardan biri şu: “Devlet ormanından çaldığı kereste ile ahır yapan imamın arkasında namaz kılınır mı?”

Hoca’nın yanıtı da şöyle: “Sen bu kadar hassas davranırsan dünyada hiçbir imamın arkasında namaz kılınmaz. O kadar hassas davranma!”

Elbette dini konulardaki bilgim, bir ilahiyat profesörüyle yarışacak durumda değil. Ama yine de bir terslik var gibi geliyor bana.

Hani “çalmak” en büyük günahlardan biriydi?

Demek ki hoca, dini gelişen toplumsal koşullara göre yorumluyor diye düşündüm.

Şöyle oluyor: Memlekette hırsızlık başını o kadar aldı gitti ki, artık hırsızlığa bulaşmamış bir imam arayacak olursak, bulabiliriz elbette ama çok aramamız gerekecek, bu durumda da namaz vaktinin kaçırılması gibi bir sorun ile karşılaşacağız!

İslami pragmatizm böyle bir şey demek ki.

Hoca, “Bu kadar hassas davranma” dediğine göre bunu anlatmaya çalışıyor olmalı.

İkinci bir olasılık da var tabii: Keresteleri çalınan orman, devletin malı olduğuna göre belki de “Devletin malı deniz, yemeyen domuz” ilkesi gereği bu işte bir sakınca olmayabilir.

Ağzından dini, kitabı düşürmeyen malum şahısların, ellerini daldırdıkları devlet hazinesinden bir türlü çekmiyor olmalarının nedeni de belki budur.

Devletin malını yemeyip domuz olmaktansa, ki mekruh bir hayvandır, hırsız olmak daha kabul edilebilir oluyordur!

Dedim ya dini konularda uzman sayılmam, tahmin yürütüyorum sadece.

Mehmet Y.YILMAZ-Hürriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com