İmam hatiplere büyük kıyak!

İmam hatiplere büyük kıyak!
Çok sayıda okul temizlik ihtiyacını karşılamak için velilerden para toplarken MEB, 15 ilde 53 imam hatip lisesinde mevcut personele ek olarak çalıştırılacak 53 kişi için 341 bin 320 TL ödenek ayırdı.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Sinan Tartanoğlu'nun haberine göre okullar, her yıl olduğu gibi bu yıl da temizlik ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yasak olmasına karşın velilerden para toplama yoluna bile başvururken, imam hatip liseleri (İHL) bu sorunu yaşamadı.

Milli Eğitim Bakanlığı, (MEB) imam hatip liseleri için kesenin ağzını açtı. Bakanlık, aralarında İstanbul ve Ankara’nın da olduğu 15 ilde 53 imam hatip lisesinde mevcut temizlik personelini yeterli görmeyerek ek personel alınmasını istedi. Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nden ilçe milli eğitim müdürlüklerine gönderilen yazıya göre 53 müstahdemin 4 aylık maaşları ve sigorta primleri dahil 341 bin 320 TL ödenek ayrıldı.

DİĞER OKULLAR UNUTULDU

Türkiye’de ilkokulundan liseye tüm okullarda müdürler, MEB’in ödenek göndermemesi nedeniyle temizlik ve güvenlik elemanı alamıyor. Okul müdürleri çoğu zaman, yasak olmasına karşın aile birlikleriyle veya okul kayıtlarında velilerden çeşitli yollarla para toplayarak bu ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor. Veliler şikâyet ettiğinde bakanlık, okul müdürlerini soruşturuyor ve cezalandırıyor. Ama bakanlıktan bazı il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine gönderilen yazı, İHL’lelerin aynı sorunu yaşamadığını ortaya koydu.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nden 15 il valiliğine 4 Eylül tarihinde gönderilen yazıda, İHL’lerin, “Genel müdürlüğümüz bağlı okulların bazılarında hiç temizlik personelinin bulunmaması veya yetersiz olması sebebiyle temizlik hizmetlerinin gereği gibi yerine getirilmediği gözlenmektedir” ifadeleri kullanıldı.

İHL’LERE EK TEMİZLİKÇİ

İHL’lerin temiz olmadığını belirleyen bakanlık, bu yüzden 15 ilde 53 imam hatip lisesi ve Anadolu imam hatip lisesinde “hizmet alım yöntemi ile mevcut personele ek personel çalıştırılması”nı planladı. Plana göre aralarında Ankara, İstanbul, Antalya gibi illerin de bulunduğu 53 İHL’ye 53 temizlik elemanı alınacak. Hizmet alım yöntemi ile yani ihale ile yapılacak işe alım, bütçe yılının sonlanmasına 4 ay süre kaldığı için 4 aylık süreyi kapsayacak. Her bir temizlik elemanına sigorta primi dahil aylık 1610 lira 97 kuruş harcanacak. 53 müstahdeme 4 ay boyunca ödeme yapılacağından MEB, 53 İHL için toplamda 341 bin 320 TL ödenek kullanacak.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com