"İmamın Ordusu"nu Basmaya Karar Verildi

"İmamın Ordusu"nu Basmaya Karar Verildi
Bazı yayınevleri bir araya gelerek Ahmet Şık'ın kitabını basmaya karar verdi..

Bazı yayınevleri bir araya gelerek gazeteci yazar Ahmet Şık'ın basılmadan taslağı toplanan kitabını yayınlamaya karar verdi. Pencere Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Muzaffer Erdoğdu, "İmamın Ordusu'nu basacağız" dedi.

İmamın Ordusu kitabını basma kararı veren Erdoğdu Cumhuriyet'e konuştu. Yayımlanmayan bir kitabı kitap olarak gören devletin, kendisinden korkusu olduğunu ileri süren Erdoğdu, "Herkes kafasındakini yazabilir. Suçu kim belirliyor? Bundan 25 yıl önce de, Henry Miller'ın 'Oğlak Dönencesi' kitabı, basıldığı gün toplatılmış, bizler 39 yayınevi olarak sonrasında bu kitabı basmıştık. Şimdi de aynı uygulamaya gidebiliriz. Yayıncılar olarak aramızda, konu iyice şekillendikten sonra kitabı basma kararı aldık" diye konuştu.

KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK

Erdoğdu, kitabın taslağını dahi bulunduranların terör örgütü üyesi sayılacağına ilişkin mahkeme kararını ise, "Korkmuyorum. Korkunun ecele faydası yok" şeklinde değerlendirdi.

Bir kitaba, "suç ihtimali" gerekçesiyle el konulmasının ilk kez yaşandığına dikkat çeken yayıncı Ragıp Zarakolu, "WikiLeaks belgelerinde dahi buna benzer bir yaklaşım sergilenmedi" dedi. Kitabın "suç delili değil, suç ihtimali" üzerinden toplatılmasının tehlikeli bir durum olduğunu anlatan Zarakolu, bunun otosansürü arttıracağını söyledi.

Zarakolu, "Yaşananlar aynı zamanda, Terörle Mücadele Yasası'nın aşırı kullanımının bir sonucu. Yassıada ve İstiklal Mahkemeleri'ne verilen yetkiden daha fazlası veriliyor şu anda" dedi. Mahkemenin Şık'ın kitabı için aldığı "örgütsel doküman" kararını değerlendiren Zarakolu, "Madem bu taslak bir suç delili, Soner Yalçın'ın bilgisayarında ele geçirilenlerle neden yetinilmedi" diye sordu?

İNCİ ARAL'DAN DESTEK


PEN Türkiye üyesi İnci Aral ise, çeşitli yayınevlerinin bir araya gelerek Şık'ın kitabını basma yönündeki kararını, "Elbette böyle bir mücadeleye girmek gerekiyor. Yapılanlara teslim olmamak gerekiyor. Eğer bu kitap bir şekilde basılırsa, arama ve el koyma kararını alan insanlara da bir uyarı olur" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com