IMF Başkanlığı'na Sürpriz Türk Aday

IMF Başkanlığı'na Sürpriz Türk Aday
Artık torpilimiz sağlam yerden! IMF'nin başına bir Türk geçebilir...

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) yeni başkan adayları arasında, 2001'de Türkiye'de yaşanan krizde ekonominin başına geçirilen Kemal Derviş'in de adı geçiyor.

Uluslararası çapta yapılan bir Centilmenlik Anlaşması'na paralel olarak, 1940'lı yıllardan beri IMF'nin başkanı Avrupa'dan, Dünya Bankası başkanı ise ABD'den seçiliyor.

Ancak IMF için bu geleneğin mevcut Başkan Dominique Strauss-Kahn'ın, sonbaharda görevi bırakmasından sonra değişebileceği tahmin ediliyor. Bu görev için Avrupa dışından birçok isim telaffuz edilirken, Derviş'in adı ise Avrupa'dan gelebilecek adaylar arasında yer alıyor.

AVRUPALILARIN DESTEĞİNİ ALIR

İngiliz Guardian gazetesinin haberinde, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanlığı görevini de yapmış olan Derviş'in Türk olması nedeniyle, Avrupalı üyelerin desteğini alabileceği belirtildi.

Derviş, Türkiye'de Kasım 2000 ve Şubat 2001'de yaşanan iki mali krizin ardından Türkiye'ye davet edilerek, Bülent Ecevit Hükümeti'nin Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini üstlenmişti.

Derviş o dönemde, IMF ile müzakereleri yürüterek mali krizin asgari hasarla atlatılmasını sağlamıştı. Derviş'in yine o dönemde hazırladığı Türk finans sisteminin radikal bir şekilde yeniden yapılanmasını sağlayan Güçlü Ekonomi Programı, bankaların son finansal krizde az hasar görmesinde önemli rol oynamıştı.

DİĞER ADAYLAR

Haberde, IMF Başkanlığı için Avrupalı olmayan adaylar arasında, Güney Afrika'nın Maliye Eski Bakanı Trevor Manuel, Hindistan Merkez Bankası Başkanı S Sridhar, yine aynı ülkeden IMF Bağımsız Değerlendirme Dairesi Direktörlüğü görevini de yürüten Montek Ahluwalia da bulunuyor.

Avrupa'dan diğer adaylar arasında ise Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde, İtalya Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin adı geçiyor. Başkanlık için en güçlü adaylar arasında gösterilen İngiltere Eski Başbakanı Gordon Brown'un adaylığını, şimdiki Başbakan David Cameron'un istemediği yönündeki haberler sonrasında, aynı ülkeden eski İşçi Partili Peter Mandelson'ın adaylığı konuşuluyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com