IMF büyüme tahminini düşürdü

IMF büyüme tahminini düşürdü
Uluslararası Para Fonu, küresel büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti.

Uluslararası Para Fonu (IMF), bu yıl için küresel ekonomik büyüme tahminini aşağı yönlü revize ederek, yüzde 4'e çekti.
 
İtalyan haber ajansı Ansa'nın Fonun Küresel Ekonomik Görünüm Raporunun taslak metnine dayandırdığı haberine göre, Fon, bu yıl için küresel ekonomik büyüme tahminini yüzde 4,3'ten yüzde 4'e, gelecek yıl içinse yüzde 4,5'ten yüzde 4,2'ye indirdi.
 
Fon, bu yıl için Avro Bölgesi ekonomik büyüme tahminini yüzde 2'den yüzde 1,7'ye, 2012 yılı için yüzde 1,7'den yüzde 1,3'e, gelişmekte olan ülkeler için 2011 yılı büyüme tahminini yüzde 6,6'dan yüzde 6,5'e, gelecek yıl için yüzde 6,4'ten yüzde 6,2'ye indirdi.
 
IMF ayrıca, Amerikan ekonomisinin bu yıl yüzde 1,6, gelecek yıl ise yüzde 2 büyüyeceğini tahmin ediyor. Fon, Haziran ayında açıkladığı ''Küresel Ekonomik Görünüm'' raporunda ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 2,5, gelecek yıl da yüzde 2,7 büyüyeceğini öngörmüştü.
 
IMF raporun taslak metninde, ABD'nin, hızlı bir şekilde ülkenin orta vadede bütçe açığını azaltma planı açıklaması gerektiğini vurgulamıştı.
 
Özellikle gelişmiş ülkelerde ekonomik aktivitelerin yavaşladığına dikkati çeken IMF, küresel ekonominin daha dengesiz bir hale geldiğine ve aşağı yönlü risklerin arttığına işaret etmişti.
 
Uluslararası Para Fonu, Avro Bölgesi'nde yaşanan borç krizi risklerine vurgu yaparak, Avrupa Merkez Bankası'na (ECB) aşırı oynaklığa karşı tahvil piyasasına müdahale etmeye devam etme çağrısında bulunmuştu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com