IMFC toplantısının sonuç bildirgesi açıklandı

IMFC toplantısının sonuç bildirgesi açıklandı
Üye ülkeler dünya ekonomisinde gözlemlenen toparlanmadan memnuniyet duyduklarını belirtmekle birlikte mevcut riskler ve kırılganlıklarla mücadele etmek için iddialı politikaların gereğine dikkati çekti

WASHINGTON (AA) – Ekonomik sorunların çözümü ve mevcut risklerin yönetimi alanlarında kararlı ve iddialı politikalara ihtiyaç duyulduğu açıklandı.

IMF’nin bahar dönemi toplantılarının parçası olarak 11-12 Nisan tarihlerinde Washington’da düzenlenen ve IMF politikalarının tartışıldığı Uluslararası Para ve Finans Komitesi (Internatıonal Monetary and Financial Committee – IMFC) toplantısının sonuç bildirgesi açıklandı. Toplantıya Türkiye’yi temsilen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı katıldı.

Toplantı öncesi bir araya gelen ve aralarında Babacan’ın da bulunduğu komite üyeleri, IMFC Başkanı ve Singapur Başbakan Yardımcısı Tharman Shanmugaratnam ve IMF Başkanı Christine Lagarde’la aile fotoğrafı çektirdi.

Toplantının sonuç bildirgesinde üyeler, dünya ekonomisinde gözlemlenen toparlanmadan memnuniyet duyduklarını belirtmekle birlikte hala daha önemli riskler ve kırılganlıklarla karşı karşıya bulundukları saptamasını yaptılar.

Küresel sorunların çözümünde üye ülkeler arasında yakın işbirliğinin önemini vurgualyan üye ülkeler, IMF Başkanı Christine Lagarde’ın Küresel Politika Ajandasını (GPA) desteklediklerini açıkladı.

Bildirgede, ekonomik toparlanmanın devamı, yapısal reformların hayata geçirilmesi, ülke borçlarının sürdürülebilir bir yola sokulması, finansal istikrarın korunması ve sorunların başka ülkelere ve bölgelere bulaşmasının önüne geçilmesi yolunda iddialı tedbirlerin alınması yolunda kararlılık belirtildi.

Bildirgede, üye ülkeler, 2010 yılında yapılan IMF kota ve yönetim refomunun henüz hayata geçirilememiş olmasından duydukları hayal kırıklığını da aktardı. Kota ve yönetim refomunun öncelikli olduğu vurgulanan bildirgede, ABD’nin gerekli onayı vererek reformların hayata geçirilmesinin ve IMF’nin ihtiyaç duyduğu ek kaynağa sahip bulunmasının yolunu açması çağrısı yer aldı. IMF’nin yeterli ve güçlü kaynaklara sahip olmasının önemine işaret edilen bildirgede, 2010 yılı sonuna kadar reformların hayata geçirilmemesi durumunda Komitenin IMF’ye farklı alternatifler arama çağrısında bulunacağı bilgisi yer alıyor.

Küresel likidite ve ve gelişmekte olan ülkelere kaynak akışını gözlemleyen ve yılda iki defa toplanan  IMFC, 24 üyeden oluşuyor ve IMF’nin politik birimi olan yönetim kuruluna kurumun izlemesi gereken politikalar konusunda önerilerde bulunuyor. IMFC’nin bır sonraki toplantısı, IMF’in yıllık toplantılarının yapılacağı 10-11 Ekim 2014 tarihinde Washington’da düzenlenecek.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com