İmha hatası köylüleri hastanelik etti

İmha hatası köylüleri hastanelik etti
Sivas'ta kent merkezi yakınlarındaki Jandarma Komando Bölüğü operasyonlardan geriye kalan bomba artıklarını ve gaz bombalarını imha etti.

Sivas-Ankara karayolu 15'inci kilometrede yer alan İl Jandarma Komutanlığı bünyesindeki Jandarma Komando Bölüğü operasyonlardan arta kalan bomba atıklarını ve gaz bombalarını askeri alan içerisinde kalan Söğütlühan mevkiinde imha etti. Havaya yükselen gaz bulutu rüzgar ve yağmurun etkisiyle yaklaşık 1 kilometre ötede bulunan merkeze bağlı 24 haneli Çöken Köyü'nün üzerine geldi. Yağmurun de etkisiyle köye kadar inen gaz bulutu, köylüleri etkiledi. Nefes alma problemi yaşayan ve gözleri ile boğazlarında yanma hisseden köylüler yetkililerden yardım istedi. Kent merkezinden gönderilen sağlık ekipleri, köyde yaşayanlara müdahalede bulundu. Solunum güçlüğü çeken 15 kişi ambulanslarla Sivas'ta bulunan hastanelere sevk edilerek tedaviye alındı. Gazdan etkilenen diğer köylülere ise köyde müdahale edildi. Köylülerin bir kısmına rahat nefes almaları için maske dağıtıldı. Köy halkı, ayran yapıp içerek kendince çözüm üretmeye de çalıştı.

Olaydan sonra Sivas İl Sağlık Müdürü Bahattin İlter ve Jandarma Alay Komutanlığı personeli de köye giderek incelemelerde bulunup, köylülerin sağlık durumu ile ilgili bilgi aldı. Köy sakinlerinden 63 yaşındaki Hatice Kodaş, ahırdan çıktıktan sonra patlama sesi duyduklarını belirterek, "Bir süre sonra boğazımızda yanma oldu ve gözlerimizden yaş akmaya başladı. Etrafımızda bulunanlar öksürükler içerisinde sağa sola koşuştu. Ne olduğunu anlamadık. Yüzümüzü yıkayıp, ayran içerek kendimize gelmeye çalıştık" dedi. Köylüler gaz nedeni ile hayvanların da etkilendiğini ifade etti. Hastaneye kaldırılan 15 kişinin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenilirken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Validen tuhaf açıklama

Sivas Valiliği, askeri alanda yapılan mühimmat imhasında tahrip edilen göz yaşartıcı bombaların insan sağlığına herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığını bildirdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı’nca envanterde bulunan ve kullanım süresi geçen 447 adet göz yaşartıcı el bombasının ”arızalı mühimmat durum raporu” düzenlenerek tahrip edilmesine karar verildiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Söz konusu mühimmatın, İl Jandarma Komutanlığı Patlayıcı Madde İmha Timi tarafından Sivas Asayiş Komando Bölük Komutanlığı atış alanında 23 Mayıs 2012 günü saat 16.30 sıralarında gerekli emniyet tedbirleri alınarak kontrollü şekilde tahrip işlemi gerçekleştirilmiştir. Tahrip işleminin tamamlanmasını müteakip, tahrip işleminin yapıldığı alana yaklaşık 800-1000 metre mesafede bulunan Çöken (Kumyurt) köyünde ikamet eden vatandaşlarımızdan 8 kişi tahrip sonucu oluşan gazdan hafif şekilde etkilenmiştir. Tahrip edilen göz yaşartıcı el bombalarının insan sağlığına herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.” (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com