İMİB, Hindistan'ın uyguladığı kotalar kaldırılıncaya kadar mücadelede kararlı

İMİB, Hindistanın uyguladığı kotalar kaldırılıncaya kadar mücadelede kararlı
İMİB açıklamasına göre doğal taş ihracatında dünya üçüncüsü olan Türkiye, 2013 yılında 2 milyar 225 milyon dolar ihracat yaptı

İSTANBUL (AA) - İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Hindistan ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin dengeli bir görünüm almasına odaklandı. Bu amaçla sektörün en büyük buluşmalarından biri olan Stona 2014 Fuarı’nda çalışmalar yapan İMİB'in, Hindistan'ın uyguladığı kotalar kaldırılıncaya kadar mücadelede kararlı olduğu belirtildi.

İMİB açıklamasına göre, birlik yetkilileri Stona 2014 Fuarı'nda sektör temsilcileriyle bir araya gelerek Türkiye'nin 4 bin yıllık doğal taş kültürü ile 400'ün üzerinde renk ve desenle sahip olduğu skalayı tanıttı. Diğer yandan gerçekleştirilen görüşmelerde Hindistan'ın uyguladığı kota sorununun iki ülke arasındaki ticarete olumsuz etkileri vurgulandı.

Son yıllarda yakaladığı ekonomik büyüme ve sahip olduğu taş kültürüyle sektörün önemli hedef pazarı olan Hindistan, uyguladığı ithalat kotasıyla bu ülkeye gerçekleştirilecek doğal taş ihracatını engelliyor. Türkiye'nin doğal taş ihracatından yüzde 44 pay alan Çin'e alternatif pazar olarak görülen Hindistan, sektörün potansiyelini değerlendirebilmesi ve hedeflerine ulaşabilmesi için stratejik öneme sahip.

 

- "Kota aşılırsa Hindistan'a yılda 1 milyon ton doğal taş ihracatı gerçekleşir"

 

Doğal taş ihracatında dünya üçüncüsü Türkiye, 2013 yılında 2 milyar 225 milyon dolar ihracat yaptı. Bu rakam, Türkiye'nin toplam maden ihracatının yaklaşık yüzde 40'ını oluşturuyor. Bununla birlikte Hindistan’ın doğal taş ihracatındaki payı miktar bazında yüzde 1,89 oranında. İMİB, kota sorununun aşılması durumunda Hindistan'a yılda yaklaşık 1 milyon ton doğal taş ihracatının gerçekleşeceğini öngörüyor. Türkiye'nin doğal taş ihracatında Çin’e olan bağımlılığını azaltacak bu durum, diğer yandan Hindistan ve Türkiye arasındaki ticaretin de dengeli bir kulvarda ilerlemesini sağlayacak.

Açıklamada konuya ilişkin görüşlerine yer verilen İMİB Yönetim Kurulu Üyesi Tevfik Tunç Türker, doğal taş sektörünün ihracat odaklı büyüdüğünü belirterek, sektörün gelişiminin sürdürülebilmesi için bir yandan güçlü olduğu mevcut pazarları korurken, diğer yandan alternatif pazarlar oluşturması gerektiğini vurguladı.

Türker, geçmişe dayalı taş kültürüyle sektörün en önemli hedef pazarları arasında olan Hindistan'ı kazanmanın büyük önem taşıdığına işaret ederek, "Sektörün en büyük buluşmalarından biri olan 'Stona 2014 Fuarı'nda da bu doğrultuda çalışmalar ve görüşmeler gerçekleştirdik. Sektör temsilcileriyle bir araya gelerek, hem Türk doğal taşlarını tanıttık hem de Hindistan'ın uyguladığı kota sorunun iki ülke arasındaki ticarete olumsuz etkilerini anlattık" ifadelerin kullandı.

 

- "Türkiye'nin doğal taş ihracatında Çin'e bağımlılığı endişe verici"

 

Hindistan'ın uyguladığı kotaya ek olarak geçen yıl dünya genelinde yaşanan ekonomik ve siyasi istikrarsızlığın da bu ülkeye olan doğal taş ihracatında etkilerini gösterdiğini aktaran Türker, şu değerlendirmeleri yaptı:

"2013 yılında Hindistan'a ihracatımız miktar bazında yüzde 11,16 azalışla 159,369 ton, değer bazında ise yüzde 8,22 azalışla 46,3 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ancak geçtiğimiz yıl gerçekleşen bu seyre rağmen kotaların tamamen kalkması halinde Hindistan'ın en önemli ihracat pazarımız olacağına inanıyoruz. Türkiye, doğal taş ihracatından yüzde 44 pay alan Çin'e bağımlılığını Hindistan ile azaltacak. 

Ülkemiz sahip olduğu zengin doğal taş rezervleri sayesinde pazarda oldukça güçlü bir konumda. Dünyanın pek çok ülkesine doğal taş ihracatı gerçekleştiriyoruz. Ancak batı ülkelerinde yaşanan resesyon, Türk doğal taş üreticilerini ve sanayicilerini Çin'e yöneltti. Bugün Türkiye'nin hem maden hem de doğal taş ihracatında Çin'e olan bağımlılığı endişe verici bir boyutta. Çin pazarında yaşanacak bir durgunluk sektörümüz açısından büyük problem yaratabilir. Hindistan’ı Çin’e alternatif güçlü bir hedef pazar olarak görüyoruz. Ancak bunun için de kota sorununun aşılması şart."

İMİB olarak kota sorununun çözümü için çalışmalarına devam edeceklerini vurgulayan Türker, Hindistan ile Türkiye arasındaki dış ticaret dengesinin Türkiye aleyhine bir tablo çizdiğini belirtti.

Türker, 5,8 milyar dolarlık ithalat yapılan Hindistan'a gerçekleştirilen ihracatın 519 milyon dolar olduğunu aktararak, "Böyle büyük bir pazarı değerlendirememek Türkiye açısından büyük bir kayıp. Siyasi otoritelerin bu konuda atacağı adımlar büyük önem taşıyor" ifadelerini kullandı.

 

- "300 bin ton olan doğal taş ithalat kotasını önce 500 bin tona, sonra 600 bin tona çıkarıldı"

 

Türker, İMİB'in 2012 yılında Ekonomi Bakanlığı ile gerçekleştirdiği girişimler sonucunda Hindistan’ın 300 bin ton olan doğal taş ithalat kotasını önce 500 bin tona, sonra 600 bin tona çıkardığına işaret ederek, bundan sonraki dönemlerde iki ülke arasındaki ilişkilerin daha iyi bir noktaya gelebilmesi için hem siyasi otoritelere hem de sektör temsilcilerine görevler düştüğünü kaydetti.

Bu doğrultuda 2015 yılından itibaren Hindistan fuar organizasyonlarını üstlenme kararı aldıklarını vurgulayan Türker, böylece fuarlara katılacak ihracatçılara daha ucuz ve kaliteli hizmet sunabileceklerini de dile getirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com