"İmralı-Devlet görüşmelerine Kandil de katılmalı"

"İmralı-Devlet görüşmelerine Kandil de katılmalı"
Ruşen Çakır İmralı-Devlet görüşmeleri hakkında bakın nasıl yorumlarda bulundu!
Habertürk ekranlarına konuk olan Vatan Gazetesi yazarı Ruşen Çakır İmralı süreci ve PKK'nın silah bırakması söyleminde önemli açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz hafta Kuzey Irak'ta bir dizi röportaj yapan ve Irak Kürdistanı'nın nabzını tutan Çakır'ın PKK'nın silah bırakması ve İmralı süreci ile ilgili söylediği dikkat çeken açıklamarı şöyle:
 
PKK'NIN ÇEKİLMESİ SEMBOLİK OLABİLİR

"PKK sürecin yürüdüğünü göstermek için sembolikte olsa bir grubunu geri çekebilir. Bu haberlerin kaynağı belirtilmiyor. Büyük ihtimalle istihbarat servislerinden alınmıştır. Süreci yürüten MİT. Bu bilgilerin PKK kaynaklarından alındığını düşünmüyorum. PKK yakın haber kaynaklarına baktığımız vakit bu tarz bir bilgiye rastlanılmadı.

'GÖRÜŞMELERE HIZ VERİLDİ'

Yeni yılla birlikte İmralı görüşmelerine hız verildi. İmralı görüşmelerinin olumlu yönde gittiğine dair izlenim verildi. Ahmet Türk ve Ayla Akat'ın Öcalan ile görüşmesine müsaade edildi. Fakat görüşmeler sırasında yaşanan Paris infazları olayların akışını karıştırdı. Henüz görüşmeleri ne ölçüde karıştığını göremiyoruz ve bilmiyoruz.

'KANDİL İLE İMRALI ARASINDA NET BİR GÖRÜŞME BAĞLANTI YOK'

Bu görüşmelerde önemli bir noktası ise, Öcalan ile görüşmelerde Kandil haberdar mı? Öcalan ile Kandil arasında bir bağlantı olduğuna dair resmi bir Kanıt şuan yok. En azından şunu tahmin edebiliyoruz. Öcalan ile görüşen istihbarat teşkilatı oradan aldıkları bir takım bilgileri PKK'ya iletiyor olmalılar. Ama yinede Öcalan'ın doğrudan PKK ile temas kurması yönünde bir beklenti var. Bunun birlikte ev hapsi gibi söylemlerde söz ediliyor.

"ÖCALAN PADİŞAH DEĞİL" NE DEMEK?

Abdullah Öcalan 1999 yılından beri içeride. Hangi koşullarda kaldığını tam olarak bilinmiyor. Örgütün içerisinde Öcalan ile birlikte oluşan güç dengeleri bulunmakta. Abdullah Öcalan bu kişileri gözetmeden bir takım yükümlülüğün altına gireceğini sanmıyorum. Diyelim ki Öcalan böyle bir insiyatifi kullandı, İmralı'da kendi çıkarları gözetecektir.

'SÜRECİN BAŞARISIZ OLMASINI İSTİYORLAR'

"Bu sürecin başarısız olmasını isteyen çok sayıda insanlar var hem içeride hem dışarıda. Dış güçler Öcalan'ın kimseyi muhattap almadan devletle görüşmesinden son derece rahatsız. Çünkü bu sürece müdahale edemiyorlar. Eğer görüşmeler olumlu yönde giderse, kendilerine yakın kişileri provoke edip süreci sabote etmek isteyeceklerdir. Bu yüzden İmralı, devlet görüşmelerinde mümkün olduğunca Kandil'in katılması gerekir. Aksi taktirde büyük arızalar çıkabilir."(SAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com