İmza kampanyası tamamlandı

İmza kampanyası tamamlandı
Türk-İş Kütahya İl Tamsilciliği, Üretim A.Ş'ye (EÜAŞ) ait Termik Satrallerin ve Hidroelekrik Santrallerinin özelleştirilmemesi için Kütahya Sevgi Yolu'nda başlattıkları imza kampanyası sona erdi.

Türk-İş Kütahya İl Tamsilciliği, Üretim A.Ş'ye (EÜAŞ) ait Termik Satrallerin ve Hidroelekrik Santrallerinin özelleştirilmemesi için Kütahya Sevgi Yolu'nda başlattıkları imza kampanyası sona erdi.
Türk-İş Kütahya İl Tamsilciliği, Üretim A.Ş'ye (EÜAŞ) ait Termik Satrallerin ve Hidroelekrik Santrallerinin özelleştirilmemesi için Kütahya Sevgi Yolu'nda başlattıkları imza kampanyası sona erdi. 10 gün içinde toplam 25 bin imza topladıklarını vurgulayan Türkiye Maden İşçileri Sendikası Kütahya ve Havalisi Şube Başkanı Ahmet Ateş, Kütahya halkının özelleştirmeler konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıklarını ifade etti.
Tes-İş ve Maden-İş Kütahya Şubeleri olarak, Sevgi Yolu Küçük Hamam yanında Kütahya'da yapılması düşünülen özelleştirmelere karşı 'bir imza da sen ver' sloganıyla, Kütahyalıların özelleştirmelere karşı tepkilerini dile getirip, seslerini Ankara'ya duyurmalarını amaç edindiklerini belirten Ahmet Ateş, Kütahya'nın özelleştirme adı altında yapılan uygulamalarla, bu güne kadar çok bedel ödediğini söyledi.
Cumhuriyet döneminden bu yana, 80'li yılların son dönemlerine kadar, Kütahya'nın adeta kamu yatırımları bakımından bir istihdam merkezi olarak yerini hep ön saflarda aldığını belirten Ateş konuşmasına şöyle devam etti:
'Kütahyalı olarak hemen hepimizin kursağından bu kamu işletmelerinin ekmeği geçmiştir. Dahası her aileden en az bir kişi, ya Azot, ya şeker, ya da bir başka kamu işyerinde çalışır durumdaydı. Gençlerimiz geleceğe daha umutlu bakarken, ana-babalar çocuklarının iş-aş sahibi olmasının gururunu yaşıyorlardı. Derken, Türkiye de başlayan özelleştirme furyasında ilimiz adeta bir pilot bölge seçilmişçesine, ard arda özelleşme uygulamalarıyla karşı karşıya kaldı. Peki, yapılan bu özelleştirmeler bize ne getirdi, ne götürdü.'
Devlet, millet içinse yapılan uygulamalar halka olumlu yansıması gerektiğini belirten Ateş, insanların kendi çevrelerine bakması yaşanan olumsuzlukların bir göstegesi olduğuna vurgu yaptı. İstihdamda yaşanan daralmalar neticesinde işsiz kalanların elde ettikleri kazanımlarını kaybedenlerin gelecekten umudunu kesmiş insanların ve neticesinde göç veren bir il konumuna gelen Kütahya'da insanların umutlarını kaybettğini sözlerine ekledi.
Körü körüne özelleştirmelere karşı olmadıklarını belirten Ateş özeleştirmelerin halkın zararına olduğuna vurgu yaparak konuşmasına şöyle devam etti:
'Peki, biz sendikalar olarak sadece yukarıda saydıklarımızdan dolayı mı? Karşıyız özelleştirmelere. Hayır. Daha pek çok sebebi var. Yerli enerji kaynaklarının değerlendirilmesi, ulusal güvenliğimiz açısından stratejik önemi olan kuruluşların devlet eliyle yönetilmesi, v.s, v.s ... Bugün ise Kütahya'mızın elinde kalan son iki kamu kurumu, Seyitömer termik santrali ve kömür havzalarıdır. Ve onlarda özelleşme yoluyla satılmak istenmektedir. Dünyada ülkeler sahip oldukları enerji kaynakları ile ön plana çıkmaktadır. Enerjiye ne kadar sahipseniz, halkınızın refah seviyesi o kadar yüksektedir.'
Türkiye'de yerli kaynak olarak adlandırılan su gücü ve linyit yoluyla ürettilen elektrik enerjisinin ithal enerji kaynağı olan doğal gaz ile üretilen elektrikle neredeyse aynı seviyede bulunduğundan yakınan Ateş, bunun anlamının Türkiye'de özelleştirmelerden dolay pahalı enerjinin tüketildiğine vurgu yaprak, özelleştirmelere karşı olduklarını bir kez daha yeniledi.
Özelleştirmelerin yerli sermaye eli ile yapılması gerektiğini vurgulayan Ateş konuşmasında şunları kaydetti:
'Biz diyoruz ki, elektriğimizi yerli kaynaklarımızla, biz üretelim. Daha ucuza üretip, alıcıya daha ucuz elektrik enerjisi verelim. Sanayici ucuza kullandığı enerjiyle, yatırıma yönelsin, istihdam sağlansın.
Eğer yabancı sermayeyi de çekmek istiyorsanız bunun başlıca kuralı da, ucuz enerji temin etmekten geçer. Hem daha ucuz enerji, hem daha çok istihdam, hem de yerli kaynakların kullanılması sonucunda, ülkemizin cebinde kalacak dövizi de, çabası. Biz ülkeyi yönetenlere sorunlarımızı, çareleriyle beraber sunuyoruz ve artık ellerini taşın altına koymaları gerektiğini hatırlatıyoruz. Bu vesile ile imza kampanyamıza destek veren; Tüm sivil toplum örgütlerine, siyasi partilere, yazılı-görsel basına ve siz saygıdeğer Kütahyalılara saygılarımızı sunarız. '

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com