İncir Ağaçlarında Bakım İçin Dinlenme Dönemi Tercih Edilmeli

İncir Ağaçlarında Bakım İçin Dinlenme Dönemi Tercih Edilmeli
Erbeyli İncir Araştırma İstasyonu Müdürlüğü, sezon sonrası incirde kış budamasınının dinlenme dönemi olan Ocak ve Şubat aylarında yapılması gerektiğini konusunda incir üreticilerini uyardı

Erbeyli İncir Araştırma İstasyonu Müdürlüğü, sezon sonrası incirde kış budamasınının dinlenme dönemi olan Ocak ve Şubat aylarında yapılması gerektiğini konusunda incir üreticilerini uyardı.
Erbeyli İncir Araştırma İstasyonu Müdürlüğü'nden konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, incir ağaçlarında kış budamasının ağaçların yapraklarını dökmesinden sonra bütün dinlenme dönemi boyunca ve genel olarak Ocak ile Şubat aylarında yapılması gerektiğini belirtilerek, “İncir ağacı her yıl tepe gözünün sürmesiyle toprak koşullarına da bağlı olarak kısa veya uzun yıllık sürgünler meydana getirir. Bir yaşlı dallar üzerindeki yan gözler ya hiç sürmez ya da çok azı sürer. Doğal büyümesine bırakıldığında ana dallar devamlı uzunlamasına büyürler ve ağacın alt kısımları çıplak kalır. Kuvvetli gelişmeksizin devamlı uzayan ana dallar, sonunda ürün yükü ve yaprak ağırlığını taşıyamayarak sarkarlar. Bu şekilde uzayıp sarkma sonucu ağaç tacının ortası açılır, güneşle karşı karşıya kalır ve güneş yakmaları ortaya çıkar. Ayrıca dalların sarkması toprak işlemesini de güçleştirir. Bu şekilde kendi doğal gelişmelerine bırakılan, budanmayan ağaçlar zayıf düşer ve erken yaşlanırlar. Ürün miktarı ve kalitesi de düşer” denildi.
Verim çağındaki ağaçların şekillerini korumak ve ağacı fizyolojik dengede tutmak amacıyla her yıl ürün budaması yapılmasını önerilen açıklamada, “Ürün budaması seyreltme ve kısaltma budamalarından oluşur. Seyreltme budamasında, budanacak dallar ve sürgünler dibinden kesilir. Sıklaşmış dal ve sürgünler, çatal ve çapraz dallar, birbiri üstüne binmiş dallar kesilir. İlk yıllarda sadece seyreltme şeklinde yapılan budamalar belirli bir zaman sonunda ihtiyacı karşılayamaz hale gelir. Doruk gözlerin alınmaması sonucu devamlı uzayan dallar sarkmaya ve zayıflamaya başlar. Yıllık sürgünler daha zayıf ve kısa oluşmaya, ürün miktar ve kalitesi düşmeye başlar. Özellikle fizyolojik denge bozulur. Bu durumda ağaçta seyreltme budamasına ilaveten kısaltma budaması yapmaya başlanır. Kısaltma budaması her yıl ürün dallarından bir kısmına uygulanır. Böylece hem diğer dalların büyüme dengesi bozulmaz hem de üründe fazla bir azalmaya neden olmaksızın bir kısım ürün dalı yenilenmiş ve kuvvetlendirilmiş olur. Dikkat edilmesi gereken nokta kısaltma budamalarının çok şiddetli ve çok fazla sayıda dal üzerinde yapılmamasıdır. Bu durumda ürün miktarı birden düşeceği gibi ağaç istenmeyen obur dal oluşumuna zorlanmış olur” ifadelerine yer verildi.
İncir ağaçlarında budamalar sırasında dikkat edilmesi gereken noktalara da değinilen açıklamada, şöyle denildi: "Bir yıllık dallarda sürekli boğum yerinden kesim yapmalı, öz açığa çıkarılmamalıdır. Dibinden kesilecek dallar daima dal yastığı üzerinden kesilmelidir. Budamada kesinlikle iyi bilenmiş keskin ve temiz aletler kullanılmalıdır. Kalın dal kesmelerde dal yarılmasını önlemek amacıyla kesime dalın alt kısmından başlanır. Alt kısımda bir miktar kesim yapıldıktan sonra tam karşı üst tarafa geçilerek kesim tamamlanır veya dalın ağırlığı yarılmaya neden olmasın diye önce esas kesim yerinin 40-50 santimetre ötesinden sonra esas yerden kesim yapılır. Kalın dal kesimi sonucu ortaya çıkan yaralara aşı macunu sürülerek yara örtülmelidir. Budama artıkları hastalık ve zararlı taşıyıcıları oldukları için derhal toplanıp yakılmalı veya bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Budama amaçlı kullanılacak aletler hastalık kontaminasyonunu önlemek amacıyla her ağaç budamasından sonra steril edilmelidirler”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com