İndirilen Suriye uçağından çıkanlar açıklandı

İndirilen Suriye uçağından çıkanlar açıklandı
Anonymous, Suriye uçağında el konulan paketin manifestosunu yayınladı.

Dünyanın en büyük hacker grubu Anonymous, Suriye Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden Suriye’nin gizli yazışmalarını ele geçirdi.
 
Anonymous’un çaldığı belgeler arasında, 10 Ekim’de askeri malzeme taşıdığı gerekçesiyle F-16’lar eşliğinde Ankara Esenboğa Havalimanı’na indirilen Syrian Air uçağına ait yazışma ve kargo manifestosu da yer alıyor.
 
Buna göre, uçaktaki 340.8 ağırlğında 10 koli ve bunların içinde elektrik teçhizatı bulunuyordu.
 
Anonymous, Suriye Hava Yolları CEO’su Ghaida Abdüllatif’in, 'Uluslararası Hava Taşımacılığı Kuruluşu' ve 'Arap Hava Yolları Organizasyonu'na gönderdiği şikayet mektubunu da ele geçirdi.
 
Propublica internet sitesinde yayınlanan ve Türkiye’ nin hava korsanlığı ile suçlandığı mektupta, Türk F-16’ların hiç bir açıklama yapmadan içinde sivillerin bulunduğu uçağı zorla indirdiği, F-16’ların uçağa 50 metre kadar yanaşarak yolcuların hayatını riske soktuğu, kuleden uçağın pilotuna uçağın aranacağına dair bir çağrı gelmediği, pilotun kuleye 'neden inmeye zorlanıyoruz?' diye sorması sonrasında, Türk hava kulesinin 'nedenini bilmiyoruz' dediği kaydedildi.
 
Ayrıca, Türk komandoların uçağa yaptıkları baskının yolcular arasında büyük paniğe yol açtığı, mürettabatın kendilerine silah doğrultularak zorla uçaktan indirildi ve 7 saat süren aramanın yolcuların psikolojisini bozduğu da mektupta yer aldı.
 
MOSKOVA'DAN ESAT'A 200 TON BANKNOT
 
Dünyada yaşanmakta siyasi olayları, genellikle ilgili devlet kurumlarına ait internet sitelerine saldırılar düzenleyerek protesto eden aktivist grup Anonmous tarafından ele geçirilen e-maillerde  Moskova yönetiminin Suriye’deki muhalifleri bastırmak için Devlet Başkanı Beşer Esat’a iç çatışmaların başladığı mart 2011 tarihinden bu yana  uçaklar dolusu 200 ton banknot gönderdiğini gösteren kayıtları da ele geçirdi.
 
Anonmous tarafından ele geçirilip Propublica internet sitesi tarafından yayınlanan Farsça ve İngilizce uçuş manifestolarına göre; Şam Uluslararası Havalimanı ile Moskova Vnukovo Havalimanı arasındaki toplam 8 karşılıklı uçak seferi manifestolarında 30 ton ağırlığında banknotlar yer alıyor.
 
Propublica, uçuş manifestolarını Uluslararası Uçuş Takip Servislerine de doğrultarak  Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait Rus yapımı Ilyushin-76 kargo uçaklarının Türkiye hava sahası üzerinden uçmak yerine Azerbaycan, İran ve Irak hava sahalarını kullanarak 200 ton'dan fazla banknotu Şam’a taşıdığını da yazmıştı.
 
Suriye’deki iç savaşın başlamasından bugüne onbinlerce sivilin ölmesine rağmen Moskova’nın desteği sayesinde muhaliflere karşı direnmeye devam eden Devlet Başkanı Başer Esat’ın IMF kayıtlarına göre savaş öncesinde kasasında bulunan 17 milyar dolar parasının hızla eriyerek 6-8 milyar dolar’a indiği de belirtiliyor.
 
Başta ABD ve Avrupa Birliği tarafından Suriye’ye yönelik yaptırımlar arasında bu ülkeye banknot gönderme yasağı da bulunuyor. İçsavaş öncesi Suriye’nin resmi parasını Avusturya  Merkez Bankası basarken, Reuters Haber Ajansı geçtiğimiz yaz Rusya’nın yeni Suriye poundlarını basmaya başladığını yazmış ancak Suriye Merkez Bankası bunun doğru olmadığını açıklamıştı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com