İneklerin davranışından hava tahmini

İneklerin davranışından hava tahmini
Bilim insanları ineklerin davranışından hava durumunu tahmin edilebileceğini belirtti. ABD'li bilim insanlarının araştırmasında sıcak havalarda süt üretimiinin zarar gördüğünü kaydetti.
İneklerin hava tahmini yaptığına yönelik eski bir mit bilimsel olarak ispatlandı. ABD'de yapılan bir araştırmada eğer hava sıcak olacaksa ineklerin uzun süre ayakta durduğu tespit edildi. Araştırmayı yapan uzmanlar bunu, ineklerin davranışı ile hava durumu arasında kesinlikle kuvvetli ilişki olduğu anlamına geldiğinin ispatı olarak sundu.
 
Araştırmada ayrıca eğer ineklerin uzun süre yatmasının havanın soğuyacağı anlamına geliyor. Üniversitede hayvan davranışları üzerinde çalışan bilim insanları ABD çapında ineklerin vücut sıcaklığı üzerinde araştırma yaptı. Çünkü eğer ineklerin vücut sıcaklığı çok sıcaksa süt üretiminin zarar gördüğü belirtiliyor. 
 
Arizona ve Kuzeybatı Missouri üniversitelerinin çalışmasında ineklerin sıcak olduğunda uzun süre ayakta kalmasının sebebi olarak vücut sıcaklığını düşürmeye yardımcı olmasından kaynaklandığı ifade edildi. Böylelikle vücudunu daha çok havayla temas kurmasını sağlıyor. İneklerin çok sıcak olduğunda az yediği ve böylelikle az süt ürettiği kaydedildi. 
 
İnekler yatarak da vücut ısısını koruyor. Arizona Üniversitesi'nden Dr. Jamison Allen bulgularını bir konferansta sundu. Allen "Isıyı tahmin etmek ineklerin sağlığı ve üretimi için yaşamsal. İnekler sıcak günlerde ayakta durmayı tercih eder. Ayakta durarak havaya daha fazla ısı dağılmasını sağlar. Hayvanların davranışından onların iç sıcaklığını tahmin edebiliriz. Ama inekleri yatmaya teşvik ederek üreticiler enerjilerinin korunmasınına yardımcı olabilir" dedi.
 
Uzmanlar ileriki çalışmalarda havadaki nem gibi, diğer hava durumlarınına nasıl tepki verdiklerini araştıracak.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com