İngiliz büyükelçi, Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini ağırladı

İngiliz büyükelçi, Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini ağırladı
İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Moore:

ANKARA (AA) - İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, Türkiye'de son 20 yılda Kürtçe konuşulması ve başörtüsü gibi konularda büyük adımlar atıldığını ancak hala iyileştirilebilecek alanlar bulunduğunu belirterek, "Türkiye'de yaşanan son gelişmeler, mesela Twitter erişiminin engellenmesi endişe verici bir durum. İnşallah uzun sürmez. İfade özgürlüğü demokratik bir haktır. Herkes fikirlerini özgürce ifade edebilmeli" dedi.

İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği'nin yakın çalışma içinde bulunduğu sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine büyükelçilik konutunda resepsiyon veren Moore, burada yaptığı konuşmada, canlı bir sivil toplumun demokrasilerin en gerçek özelliklerinden biri olduğuna değinerek, sivil toplum kuruluşlarının Türkiye'deki rolünün önemine dikkati çekti.

Türkiye'ye yirmi yılı aşkın süre önce ilk tayin olduğunda sivil toplum camiasının daha emekleme döneminde olduğunu dile getiren Moore, şöyle konuştu:

"Açıkça söylemem gerekirse ülke, AB adayı bir ülkeden beklenen standartlardan çok uzaktı. Yirmi yıl sonra görüyorum ki Türkiye çok büyük adımlar atmış. Ben en son Ankara'dayken, Kürtlerin rahatça kendi dillerini konuşacağı günlerin geleceğini düşünmek imkansızdı. Yine aynı şekilde başörtülü hanımların ayrımcılık yaşamadan önemli kamu sektörü görevlerine başvurabileceği günlerin geleceğini düşünmek de imkansızdı. Fakat bununla birlikte sanırım hepimiz daha iyileştirilebilecek pek çok alan olduğu konusunda mutabıkız. Türkiye'de yaşanan son gelişmeler, mesela Twitter erişiminin engellenmesi, endişe verici bir durum. İnşallah uzun sürmez. İfade özgürlüğü demokratik bir haktır. Herkes fikirlerini özgürce ifade edebilmeli."

Büyükelçiliğin sivil toplumla ortaklaşa yürüttüğü projelere de değinen Moore, sadece son 2 yılda 30 farklı Türk sivil toplum kuruluşuyla çalıştıklarını ifade etti.

Moore, bu kapsamda iklim değişikliği, enerji güvenliği ve nefret suçuyla mücadele gibi pek çok alandaki çalışmaları desteklediklerini, öte yandan, anayasal alanda kuvvetler ayrılığı sisteminin güçlendirilmesi ve Türkiye'deki mülteciler ile sığınmacıların, ihtiyaç duydukları desteğe erişimlerine katkı sağladıklarını vurguladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com