İngiliz Ticaret Odası ve İTO arasında "Mutabakat Bildirisi" imzalandı

İngiliz Ticaret Odası ve İTO arasında Mutabakat Bildirisi imzalandı
İTO Başkan Yardımcısı Kalsın:

İSTANBUL (AA) - İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkan Yardımcısı Gökhan Murat Kalsın, İngiliz Ticaret Odası ve İTO arasında imzalanan Mutabakat Bildirisi sayesinde öncelikle işadamları arasında işbirliği fırsatlarının genişleyeceğini belirterek, "Sonuç olarak, ortaklığımız ve dostluğumuz pekişecek, potansiyelimizi çok daha verimli kullanabileceğiz" dedi.

Türkiye’deki İngiliz Ticaret Odası tarafından geliştirilen Mutabakat Bildirisi’nin (MOU) ilki İstanbul Ticaret Odası ile Londra Finans Merkezi Belediye Başkanı Fiona Woolf ‘un da hazır bulunduğu törende imzalandı. Bu anlaşma, ekonomik güç birliği yoluyla İngiltere ve Türkiye’deki şirketler arasındaki ticari ilişkilerin optimum gelişimini teşvik etmeyi hedefliyor.

Törende konuşan Gökhan Murat Kalsın, Türkler ve İngilizlerin yüzyıllardır birbirini tanıdığını ifade ederek, uzak olsalar da yoğun ilişkilerini sürdüren milletler olduklarını söyledi.

İngiltere’nin kendileri için hem çok önemli bir dost hem de önemli bir ortak olduğunu belirten Kalsın, özelikle Türkiye’nin AB üyeliği konusunda İngiltere’nin desteğini hep yanında hissettiğini ve İngiltere’nin yanı sıra İngiliz iş adamlarının da bu yöndeki desteklerinin kendileri için çok önemli olduğunu ifade etti.

Kalsın, ticari ilişkilere bakıldığında İngiltere’nin Türkiye’nin dış ticarette üçüncü en büyük ortağı olduğuna dikkati çekerek, "2013 yılındaki ticaret hacmimiz 13,7 milyar dolar oldu. Doğrudan yatırımlar açısından bakıldığında ise 2013 yılı itibariyle Türkiye’deki İngiliz menşeli doğrudan yatırımlar stokunun 23 milyar doları aşmış olduğunu görüyoruz. Ayrıca hali hazırda 926 İngiliz Sermayeli firma Odamıza kayıtlıdır" diye konuştu.

Bugün İTO’nun temsil ettiği İstanbul’un 14 milyonluk nüfusuyla dünyada yaklaşık 100 ülkeden daha büyük olduğuna işaret eden Kalsın, Türkiye’nin dış ticaretinin yarısını İstanbul’un karşıladığı dile getirdi. Kalsın, Türkiye’nin ekonomik ve ticari hayatının kalbinin İstanbul’da attığını vurgulayarak, "Türkiye ise son on yılda ortalama yüzde 5 büyüyen ekonomisi, 76 milyonluk nüfusuyla küresel ölçekte büyük bir pazar. Yabancı yatırımcı için güvenli ve cazip bir adres. 30 binden fazla yabancı şirketin burada yatırım yapması bir tesadüf değil. Burada bürokratik engeller yok. İstanbul’da Odamız çatısı altında sadece bir günde şirket tescili gerçekleştiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Dünya’nın değiştiğini, yeni dünyada da Türkiye’nin özgüvenini kazanmış bir ülke olarak söz sahibi olmaya başladığını anlatan Kalsın, bu noktada kendilerine düşen en büyük görevin, birbirlerinin potansiyelini daha iyi değerlendirmek olduğunu söyledi.

Bugün burada bu ilişkilerin gelişimi için önemli bir adım attıklarını belirten Kalsın, şunları kaydetti:

"İngiliz Ticaret Odası ve İstanbul Ticaret Odası arasında imzalanacak bu Mutabakat Anlaşması sayesinde öncelikle işadamlarımız arasında işbirliği fırsatları genişleyecek, projeler desteklenecek, eğitim programları düzenlenecek. Sonuç olarak, ortaklığımız ve dostluğumuz pekişecek, potansiyelimizi çok daha verimli kullanabileceğiz. Ben tüm çabalarımızın mutlaka başarıya dönüşeceğine ve ilişkilerimizin daha somut ve sonuca dönük bir boyut kazanacağına inanıyorum.

Ayrıca bugün, Birinci Dünya Savasında İngilizler ve Türkleri karşı karşıya getiren Çanakkale Deniz Savaşının yıldönümüdür. Savaşta iki ülke de büyük kayıplar verdi. Her iki taraftan da ölenlerin ruhu şad olsun. Ne mutlu ki artık savaşlar değil, barış ve dostluklar konuşuluyor."

 

- "Bu imzayı İTO ile atmaktan memnuniyet duyuyoruz"

 

Londra Finans Merkezi Belediye Başkanı Fiona Woolf da iki köklü ticaret odasının işbirliği yapmasına şahitlik etmenin kendisini onurlandırdığını dile getirerek, en eski odalardan birisi olması dolayısıyla Türkiye’deki İngiliz Ticaret Odası’nı tebrik etti. Woolf, dünyanın en büyük ticaret odalarından olan İTO ile İngiliz Ticaret Odası arasında gerçekleştirilen stratejik partnerlikten dolayı memnuniyet duyduğunu da ifade etti.

Türkiye’deki İngiliz Ticaret Odası Başkanı Chris Gaunt da bugün ilki imzalanan Mutabakat Bildirisi’ni (MOU) İTO ile imzalamaktan memnuniyet duyduklarını belirterek, İTO’nun kökleri geçmişe dayanan güçlü işadamları organizasyonu olduğuna işaret etti.

Böyle bir özel imza törenine Londra Finans Merkezi Belediye Başkanı Woolf’un da şahitlik etmesinin kendileri için ayrı bir anlam taşıdığını aktaran Gaunt, "Bugünkü imza töreni Türkiye’deki diğer ticaret odalarıyla imzalanacak anlaşmalar için de bir kilometre taşı niteliğinde. Kayseri, Adana Gaziantep Adana Eskişehir gibi illerle bu işbirliklerinin artarak devam etmesini diliyoruz" dedi.

İngiltere'nin Türkiye Büyükelçisi Richard Moore ise İTO Başkan Yardımcısı Kalsın'ın "18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü" dolayısıyla yaptığı açıklamayı "çok tatlı dil" ile vurguladığını söyleyerek, bu savaşın yıldönümünde bir işbirliği anlaşmasıyla bir araya gelmenin çok anlamlı olduğunu sözlerine ekledi.

 

- "Mutabakat Bildirisi Kapsamı"

 

Bu arada verilen bilgiye göre, ticaret, yatırım, teknoloji transferi alanlarında etkili işbirliğini teşvik edecek ve kolaylaştıracak Mutabakat Bildirisi ile ekonomik ve endüstriyel faaliyetlerde, bilgi alışverişi yolu ile iki ülke arasındaki ekonomik ve sanayi işbirliği genişleyecek, iş fırsatları hakkındaki bilgiler karşılıklı olarak paylaşılacak. Ortak girişimler yoluyla yatırım ve teknoloji transferi teşvik edilecek ve belirli projeleri ve ortakları belirlemek için karşılıklı destek sağlanacak.

İkili ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla her iki ticaret odasının üyelerine yönelik seminerler, konferanslar ve eğitim programları düzenlenecek. Fuar ve sergilere katılımda destek verilecek. Ticaret Odası üyelerinin işbirliğini genişletmek için iki ülke arasındaki sanayi ve ticari heyetlerin ziyaretleri ve alışverişleri kolaylaştırılacak.

İki ülke arasındaki ticari, endüstriyel ve ekonomik yasa ve yönetmelik hakkında bilgi alışverişi kolaylaştırılacak, üyeler arasında teknik ve mesleki deneyim alışverişi teşvik edilecek. Periyodik görüşmelerle karşılıklı ilerlemeler gözden geçirilecek. Dış ticaret ve yatırım ile ilgili mevcut yasa ve yönetmeliklerle ilgili bilgi alışverişinde bulunulacak.

  Enerji, bilişim, ilaç, sağlık, nano teknoloji, bilim ve inovasyon gibi sektörlerden başlayarak üç ayda bir iki sektörü kapsayacak eğitim programları ve seminerler planlanacak. Ayrıca İngiliz ve Türk şirketlerinin bu alanlarda gerçekleştirebilecekleri işbirliği fırsatları değerlendirilecek.

Hedef şirketlerin belirlenmesi ile İngiltere ve Türkiye arasında uluslararası bir İş Yerleştirme Düzeni kurulacak. Biri Türkiye’de biri İngiltere’de olmak üzere her yıl iki ulusal fuarda ticari katılım teşvik edilerek, daha fazla işin etkinleştirilmesine imkan sağlanacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com