İngiliz ve İtalyan rehineler öldürüldü

İngiliz ve İtalyan rehineler öldürüldü
Nijerya'da geçen yıl kaçırılan bir İngiliz ve bir İtalyan vatandaşı, düzenlenen kurtarma operasyonu sırasında öldü. Aşırı dinci Boko Haram örgütüne bağlı militanlar tarafından öldürülen rehinelerin failleri yakalandı.

12 Mayıs 2012’de Nijerya'nın kuzey batısındaki Birnin Kebbi kentinde silahlı kişilerce kaçırılan iki mühendis için İngiltere Başbakanı David Cameron’un talimatıyla kurtarma operasyonu başlatılmıştı. Ancak Cameron operasyonun başarısız olduğunu, iki rehinenin, operasyon başladıktan sonra kendilerini kaçıran kişiler tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

İtalya Başbakanı Mario Monti de Cameron'un kendisini arayarak rehineleri kurtarmak için son şans olarak tanımladığını operasyon konusunda bilgi verdiğini belirtmişti.

Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan da hayatlarını kaybeden İtalyan ve İngiliz rehinelerin aşırı dinci Boko Haram örgütüne bağlı militanlar tarafından öldürüldüklerini ve faillerin yakalandığını bildirdi.

Nijerya'da son dönemde saldırı ve suikastlerini artıran aşırı dinci Boko Haram örgütü Mayıs 2011'deki kaçırma eyleminden dolayı ilk kez sorumlu tutuluyor. Rehin alma eyleminde Boko Haram örgütünün rolü şimdiye kadar bilinmiyordu.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com