İngilizce Enerji Muhabirliği eğitiminde ilk ders heyecanı

İngilizce Enerji Muhabirliği eğitiminde ilk ders heyecanı
AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Öztürk: (1)

ANKARA (AA) - Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, Türk basın tarihinde çok önemli bir alan açtıklarını belirterek, "AA Haber Akademisi, bugünden itibaren ilk defa İngilizce Enerji Muhabiri Programı'nı başlatmış oluyor" dedi.

Öztürk, AA Haber Akademisince düzenlenen İngilizce Enerji Muhabirliği Eğitimi’nin açılış dersini verdi.

Bugün Türk basın tarihinde çok önemli bir alan açtıklarını söyleyen AA Haber Akademisi Başkanı Öztürk, "İngilizce enerji muhabirliği Türk basınında ilk defa hayat bulacak, gerçekleştirilecek bir projedir" diye konuştu.

Enerji muhabirliğinin dünyada çok önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Öztürk, ancak Türkiye'de bu konuda eğitim verilmediği gibi, neredeyse insan kaynağının da yetişmediğini söyledi.

"AA Haber Akademisi bugünden itibaren ilk defa İngilizce Enerji Muhabiri Programı'nı başlatmış oluyor" diyen Öztürk, yaklaşık 1000 kişi arasından 24 muhabir adayının akademiye seçildiğini, bunlara diplomasi bölümünden geçenlerin eklenmesiyle yaklaşık 30 kişilik bir ekip oluştuğunu bildirdi. Öztürk, bu ekipte yer alanların, dünyadaki enerji piyasası, enerji haberleri, enerji politikaları, enerji-diplomasi ilişkileri, enerji yolları, yeraltı kaynakları ve enerji türlerinden, haber yazma teknikleri, bunların fotoğraflanması ve görüntülenmesine kadar çok özel bir eğitimden geçeceklerini belirtti.

Bu eğitimlerin tamamının İngilizce gerçekleştirileceğine işaret eden Öztürk, "Buradan başarıyla mezun olan arkadaşlarımızdan maalesef bir grubu, tamamını gönül almak ister ama bir kısmı ajansımızın kadrosuna dahil edilecek. Tamamına Anadolu Ajansının Haber Akademisi'nde İngilizce enerji muhabirliği eğitimi aldığına dair bir sertifika vermiş olacağız" dedi.

İngilizce enerji muhabirliğinin geleceğin en önemli mesleklerinden biri olacağını vurgulayan Öztürk, Türkiye'nin enerji koridoru, enerji geçiş yollarının merkezi olmasına rağmen ülkede şu anda enerji alanında analiz yapabilen, rapor hazırlayabilen az insan bulunduğunu söyledi. Öztürk, bu nedenle bu programdan başarıyla mezun olacakların ajansta ya da başka bir kurumda çok önemli görevler üstleneceğine inandığını kaydetti.

- Program nasıl ortaya çıktı?

Projenin nasıl ortaya çıktığını anlatan Öztürk, şöyle konuştu:

"Erbil'e bir ziyarette bulunmuştum Kürtçe yayınlarımızın tanıtımıyla ilgili. Burada başkonsolosumuzla görüşürken enerjiyle ilgili bir haberden bahsetti bana. Ben de işin gerçeği o haberi duymamıştım. 'Nerede çıktı' diye sordum, bir enerji bülteninden bahsetti bana. Sanırım İngiltere merkezli bir enerji bülteni. İngiltere merkezli bir enerji bültenin İngilizce yayınlandığını ve neredeyse tüm enerji oyuncularının bu bültene abone olduğunu, dünyadaki enerji haberlerinin önemli bir kaynağının bu bülten olduğunu söyledi. Kendileri de oraya abone olmuş. Bütün büyükelçilikler, konsolosluklar özellikle enerjiyle ilgilenen ülkelerin merkezlerinde bu bülten çok önemliymiş. O zaman bende bir şaşkınlık uyandı.

Biz ajans olmamıza rağmen bu haberlerin bir kısmından haberdar olamıyoruz, çünkü çok spesifik bir alan, çok az insanın ilgilendiği ama çok etkin insanların ilgilendiği bir alan ve dünyada en büyük, en zengin ülkelerin, şirketlerin özel olarak ilgilendiği bir alanda maalesef Türkiye hiçbir zaman yer almamış. Enerji üreten ülkelerin hemen hemen merkezinde oturuyoruz. Kuzeyimizde Rusya, Ukrayna, alt taraflarda Suudi Arabistan'dan Irak'a kadar bütün petrol üretiminin merkezi ülkeler, doğumuzda Azerbaycan'dan tutun Hazar ülkelerine kadar enerjinin tam merkezinde bulunmamıza rağmen hiçbir zaman enerji konusuyla, enerji projeleriyle, enerji haberleriyle ilgilenmemişiz. O zaman bu bülteni çıkarmaya karar verdik."

Bülteni çıkarmaya karar verdiklerini ancak bu alanda çalışan insan sayısının Türkiye'de çok az olduğunu ifade eden Öztürk, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve ilgili diğer kurumlarla yaptıkları görüşmeler sonucunda eğitim programını ortaya çıkardıklarını belirtti. Öztürk, "Yaptığımız görüşmeler sonucunda bu bültenin İngilizce-Türkçe olmasına karar verdik ve Türkiye'de ilk defa, belki de Ortadoğu ve Balkan bölgesinde ilk defa İngilizce enerji muhabiri yetiştirilmiş olacak. İnşallah arkadaşlarımızın çoğu, başarılı şekilde mezun olduklarında Türkiye'nin ilk yetişmiş, akademiden mezun olmuş enerji muhabirleri olarak sahaya çıkacaklar" dedi. 

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com