İngilizce konuşması altyazı ile yayınlandı

İngilizce konuşması altyazı ile yayınlandı
CNN, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül`ün İngilizce konuşarak verdiği röportaj internet sitesinde İngilizceye çevirerek yayınladı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün BM'nin Suriye oturumlarına katılmak için gittiği ABD'de CNN International'a röportaj verdi. Röportajın konusu Türkiye, Suriye ilişkileri ve Gezi olaylarıydı. Röportaj canlı yayında normal olarak Ancak kanalın internet sitesi Cumhurbaşkanı Gül'ün ingilizce konuşmalarını İngilizce altyazılı olarak yayınlandı. Yani Cumhurbaşkanı Gül'ün İngilizce konuşması İngilizceye çevrilmiş olarak yayınlandı.

 
Konuyu İstanbul Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Recep Seymen'in kendisine gönderdiği e-mail üzerine Aydınlık yazarı Selahattin Önkibar gündeme getirdi.
 
OKURDAN GELEN İHBAR
İstanbul Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Recep Seymen'in Önkibar'a gönderdiği e-mail ve akabinde yaptığı telefon görüşmesinde anlattıkları şunlar:
 
"29 Eylül Pazar akşamı 23.15 sularında CNN International'ı izlerken Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ile bir hafta önce yapılan mülakatın tekrarına tesadüf ettim. Üzülerek gördüm ki Sayın Gül'ün banttan yayınlanan konuşması altyazı ile İngilizceden İngilizceye çevrildi ki canlı yayın esnasında böyle bir şey olmamıştı. İlginçtir; Gül'den hemen sonra Kenya'daki bombalama olayı ile ilgili konuşan Afrikalı bir lider için böyle bir şey yapmadılar, yani onun İngilizcesini İngilizceye çevirmediler." 
 
Önkibar: tam bu noktada soralım:
 
"Türk kamuoyuna şakır şakır İngilizce konuşuyor görüntüsünü vermek için böyle bir şeyle yüz yüze gelmek hem Abdullah Gül hem de Türkiye adına incitici değil midir? Suriye gibi teknik bir konuda iyi bilmediğiniz ve anlaşılmayan İngilizce ile meram anlatılamayacağını Gül bilmiyor mu?" diyerek Gül'ün İngilizcesinin yetersiz olduğunu ileri sürdü.
 
Olayın bu şekilde ortaya çıkması üzerine yıllarca yurtdışında çeşitli görevlerde bulunmuş Cumhurbaşkan Abdullah Gül'ün İngilizcesinin yeterli olup olmadığı sosyal meddaya tartışılmaya başlandı. (SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com