İngilizler Esad'a kimyasal silah sattı

İngilizler Esad'a kimyasal silah sattı
Gazetenin iddiasına göre İngiltere sinir gazı yapımında kullanılan potasyum florid ve sodyum florid maddelerin ihracatını askıya alamadı ve Esad’a kimyasal silah sattı

Anlaşmaların geçen ocak ayına, Avrupa Birliği'nin Esad rejimine yönelik sert yaptırımlar alma kararına kadar askıya alınmadığı bildirildi.
 
Sunday Mail, İskoç parlamenterlerin de aralarında bulunduğu bazı milletvekillerinin İngiltere Başbakanı David Cameron'dan bu konuda açıklama beklediğini söyledi. Suriye'de iç savaşın başladığı ve devam ettiği 10 ay boyunca neden kimyasal maddelerle ilgili ihracat anlaşmalarının askıya alınmadığı sorusunu yönelttiğini kaydetti.
 
İNGİLTERE CASUSLUK GÖREVİNİ ÜSTLENDİ
 
İngiliz basınında yer alan haberlere göre, Suriye'ye askeri müdahaleye katılmayacağını açıklayan İngiltere, ABD'nin en yakın müttefiki olduğunu kanıtlamak için Suriye'ye askeri operasyonda casusluk görevini üstlendi.
 
'SAS kimyasal silah yerlerini avlıyor' başlıklı Sunday Times haberinde , bu tür yeraltı faaliyetlerinin Parlamento vetosunun kapsamında olup olmadığı tartışıldı. Haberlere göre, ünlü SAS komandolarını küçük birimler halinde gizli istihbarat toplamaları ve kimyasal silah depolarının yerlerini saptamaları için Suriye'ye göndermeye devam eden İngiliz Ordusu, Kıbrıs'taki üslerini de gizli dinlemelerde kullanıyor.
 
Downing Street, parlamento vetosunun ABD ile istihbarat işbirliğini kısıtlamadığına dikkat çekti. İngiltere'nin Suriye'ye askeri müdahaleye katılmayacağını açıklamasına rağmen yeraltı kaynaklarını kullanarak Suriye'de istihbarat toplayıp toplayamayacağı İngiliz politikacılara tartışma konusu oldu. (UGE)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com