İngilizlerden aspirin uyarısı

İngilizlerden aspirin uyarısı
İngiliz Kanser Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, bağırsak kanseri teşhisi konan hastalar, teşhisten sonra her gün en az 9 ay aspirin alırsa ölüm oranları yüzde 30 azalıyor.

Genellikle kalp hastası olan kişilere de tavsiye edilen aspirinin, bağırsak kanserinden dolayı ölüm oranını da düşürdüğü belirtiliyor. İngiliz Kanser Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada, bağırsak kanseri teşhisi konan hastalar, teşhisten sonra her gün en az 9 ay aspirin alırsa ölüm oranlarının yüzde 30 azaldığı ortaya çıktı.

İngiliz Kanser Dergisi'nde (British Journal of Cancer) yayınlanan, Hollanda’da 4 bin 500 bağırsak kanseri hastasının incelendiği bir araştırma, günde bir aspirin alan bağırsak kanseri hastalarının ölme oranının yaklaşık üçte bir oranında düştüğünü gösterdi.

Yaklaşık 10 yıl, hastaların üçte birinin aspirin aldığı, üçte birinin almadığı ve geri kalan üçte birinin ise bağırsak kanseri teşhisinden hem önce hem de sonra aspirin aldığı araştırmada, hastaların ölüm oranının, teşhisten sonra en az 9 ay aspirin alanlarda yüzde 30, teşhisin öncesinde ve sonrasında aspirin kullanan hastalarda ise yüzde 12 azaldığı ortaya çıktı.

BBC’nin yansıttığı araştırmada, günde 80mg veya daha az aspirin almanın kalp hastası olan kişilere de tavsiye edildiğine dikkat çekilerek, son zamanlarda yapılan araştırmaların, aspirinin aynı zamanda kanser tedavisinde ve kanserin yayılmasını yavaşlatmak ya da önlemede işe yarayabileceğini öne sürüldüğü belirtildi.

ASPİRİNİN TEHLİKELİ TARAFLARI DA OLABİLİR”

Ancak, aspirinin tehlikeli taraflarının da olabileceğine de işaret edilerek, aspirinin, hastaların çok küçük bir bölümünde mide astarı iltihaplanması ve iç kanamaya neden olduğu kaydedildi.

Araştırmanın lideri Leiden Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Dr. Gerrit-Jan Liefers, “Çalışmamız, aspirinin sadece kanserin oluşmasını önleyebileceği değil, yayılmasını da önlemede yardımcı olabileceğine ilişkin çok sayıda kanıta bir yenisini ekledi” dedi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com