İngiltere Başbakanı Cameron, İsrail'de

İngiltere Başbakanı Cameron, İsrailde
İsrail Meclisi Knesset'te konuşan Cameron:

KUDÜS (AA) - Resmi temasları kapsamında İsrail'i ziyaret eden İngiltere Başbakanı David Cameron, "İsrail'in Yahudi yerleşim birimleri inşasının durdurulması ve Filistinlilerin kışkırtmalarının sona ermesini öngören tavizleri destekliyoruz” dedi.

Başbakan Binyamin Netanyahu'yla görüşmesinin ardından ziyaret ettiği Knesset’teki konuşmasına “Bu tarihi parlamentoda konuşmak büyük onur” diyerek başlayan Cameron, büyük büyükbabasının Yahudi olduğunu hatırlatarak, “Şunu size çok açıkça söyleyeyim. İsrail’in güvenliğine inancı, kırılmaz bir kaya gibi olması gerektiğine inanan bir İngiltere Başbakanı var. İsraillilerin kaygılarını anlıyor ve her zaman İsrail’in kendini savunma hakkının yanında duruyorum” diye konuştu.

İngiltere’de Yahudi düşmanlığına yer olmadığının da altını çizen Cameron, bazı Avrupa Birliği ülkeleri tarafından İsrail’e karşı son zamanlarda alınan ekonomik boykot kararları için “İngiltere boykotlara karşıdır” ifadesini kullandı.

 

-"Size farklı bir şey söyleyeceğim"

Filistin-İsrail arasında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin başı çektiği barış görüşmelerine tam destek verdiklerini belirten Cameron, "İsrail'in Yahudi yerleşim birimleri inşasının durdurulması ve Filistinlilerin kışkırtmalarının sona ermesini öngören tavizleri destekliyoruz” ifadesini kullandı.

İsrail ile Filistin arasında yapılacak barışın bölge ve çevreye getireceği barışın faydalarına da değinen Cameron, şunları kaydetti:

“Sizlere haritalar ve yapmanız gerekenleri değil, farklı bir şey söyleyeceğim. Haydi, iki devletli çözüm elde edildiğini düşünün. Hayatınızın tüm açılardan nasıl değişebileceğini bir düşünün. İsrail’in dünya ile ilişkileri, İsrail’in insanları için uzun dönem aydınlıklı ve kaliteli bir hayatı. İsrail’in, Birleşmiş Milletler'de Kuzey Kore ve İran gibi aldığı çirkin insan hakları derslerinin son bulduğunu, 32 ülkenin BM’de İsrail’i tanımayı reddetmesi bahanelerinin kalkmasını, İsraillilerin, Arap başkentlerine iş yapmak, gelecek kurmak için seyahat etmelerini. Diğer demokratik ülkeler gibi İsrail’e de herkes gibi adil ve normal davranıldığını. Güvenlik açısından İsrail’in daha az değil, daha güvenli olduğunu.”

 

-"Nükleer silahlı İran tüm dünya için tehdit"

İran'ın nükleer programına ilişkin de Cameron, “İran konusunda büyük kaygı ve şüphelerinizi paylaşıyorum. Benim yeni rejim hakkında parlak gözlerim yok. Nükleer silahlı İran tüm dünya için bir tehdittir. Sadece İsrail ve tüm müttefiklerimiz değil, İngiltere bunun gerçekleşmesine asla izin vermeyecektir” diye konuştu.

İsrail Başbakanı Netanyahu tarafından bu akşam onuruna verilecek yemeğe katılacak Cameron, yarın Filistin tarafına geçerek temaslarına devam edecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com