İngiltere Dışişleri Bakanı Hague, Avam Kamarasını bilgilendirdi

İngiltere Dışişleri Bakanı Hague, Avam Kamarasını bilgilendirdi
Hague: "(İsrail-Filistin barış müzakereleri) Bunca çabaya rağmen, iki tarafın da bugüne kadar daha fazla ilerleme sağlayamamış olması hayal kırıklığı yarattı"

LONDRA (AA) - İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Filistin-İsrail barış müzakerelerine ilişkin, "Bunca çabaya rağmen, iki tarafın da bugüne kadar daha fazla ilerleme sağlayamamış olması hayal kırıklığı yarattı" dedi.

Dışişleri Bakanı Hague, Filistin-İsrail barış müzakereleriyle ilgili İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarasını bilgilendirdi

Birleşik Krallık hükümetinin 9 ay boyunca iki taraf arasında barış sağlanması konusunda ABD'nin yorulmak bilmez çabalarına güçlü destek sağladığını vurgulayan Hague, "Bunca çabaya rağmen, iki tarafın da bugüne kadar daha fazla ilerleme sağlayamamış olması hayal kırıklığı yarattı" dedi.

 Tarafların barışı sağlayacak bu fırsatı değerlendirme ya da boşa harcama yönünde karar verme zamanı olduğunu belirten İngiliz bakan, "Biz iki lidere de bu süreci devam ettirmek için siyasi güç ve ortak bir zemin bulmaları için önümüzdeki haftaları kullanmaları çağrısında bulunuyoruz. Bu amaca destek sağlamaları için de diğer ülkeleri teşvik ediyoruz" diye kaydetti.

Hague, Birleşik Krallık hükümetinin barış çabalarına verdiği desteğe bağlılığını hatırlatarak, İngiltere'nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Hugh Robertson'In yakın gelecekte bölgeye bir ziyarette bulunacağı bilgisini verdi.

Dışişleri Bakanı Hague ayrıca, daha önce askıya alınan, Özgür Suriye Ordusu Yüksek Askeri Konseyi'ne  "öldürücü niteliği olmayan" yardım ekipmanının sevkiyatına yakın zamanda başlanacağını duyurdu.

"Yardımın sevkiyatını askıya alma kararını kaldırıyorum" diyen Hague, ekipmanla ilgili detay vererek, şöyle konuştu:

"Yardım ekipmanı, dizüstü bilgisayar, uydu internet bağlantısı, cep telefonu gibi iletişim cihazlarıyla kamyonet, yakıt, portatif jeneratör, giyecek, çadır ve tıbbi malzemeden oluşuyor. Ekipmanın toplam değeri 1 milyon sterlin ve bu hükümetin Çatışma Havuz Fonu'ndan karşılanacak. Birleşik Krallık, insani acıların dindirilmesi ve çatışmaya son verecek tüm siyasi çözümlerin ilerletilmesi için elinden gelen her şeyi yapmaktadır. Hem İngiliz hükümeti hem de Yüksek Askeri Konsey, sevkiyatın güvenli yapılacağından emin."

Geçen aralık ayında İngiltere, Bab Al Hava'da yaşanan çatışmanın ardından Suriye'ye "öldürücü niteliği olmayan" ekipman yardımını askıya aldığını bildirmişti. Konuya ilişkin İngiltere Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Ekipmanların güvenli sevkiyatını olanaklı kılacak koşulların sağlandığından emin olur olmaz desteği sürdürmek niyetindeyiz" ifadeleri kullanılmıştı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com