İngiltere ile “Mausoleum” savaşı

İngiltere ile “Mausoleum” savaşı
Bodrum'dan götürülen Mausoleum anıtı için İngiliz Büyükelçiliği'nden mektup…

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nden götürülen ve halen İngiltere’de bulunan Mausoleum anıtının ait olduğu ülkeye iadesi için Türk avukatlar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) dava açmaya hazırlanırken, İngiltere’den diplomatik müdahale geldi.
 
İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway, dava tarihinden 7 gün önce bir mektup göndererek, Mausoleum’un Osmanlı İmparatorluğu’ndan alınan yasal izinler ve ferman ile Bodrum’dan taşındığını bildirdi.
 
Mausoleum’un Türkiye’ye iadesi için Avukat Remzi Kazmaz ve 30 arkadaşının verdiği mücadele devam ediyor. AİHM’de Mausoleum’un Türkiye’ye iadesi için 30 Ocak’ta dava açmaya hazırlanan Remzi Kazmaz’a 23 Ocak’ta İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi David Raddeway mektup gönderdi.
 
Büyükelçi David Reddaway, mektubunda, Mausoleum heykeli ve parçalarının halen İngiltere’de bulunduğunu belirtti. Reddaway, “Bu heykel ve parçalar 1846, 1857 ve 1859 yıllarında İngiltere’ye tanınan imtiyazlar ile alanda kazı yapmaya ve çıkarmaya yönelik izinleri düzenleyen fermanlar (Osmanlı İmparatorluğundan alınan yasal izinler) ile Bodrum Kalesi’nden İngiltere Müzesi’ne taşınmıştır. Söz konusu kazılar İngiltere Müzesi adına önemli arkeolog Charles Newton tarafından masrafları İngiltere Hazinesi tarafından karşılanmak üzere yapılmıştır. Newton’un bu kazıları yapabilmesi için gerekli izinleri İstanbul İngiltere Büyükelçiliği (Sir Stratford Canning) tarafından sağlanmıştır. Tüm bu süreç o zamanki hukuka uygun olarak yapılmıştır” dedi
 
6 MİLYON KİŞİ ZİYARET EDİYOR
 
Heykel ve parçalarının özenle korunduğunu kaydeden Büyükelçi Reddaway, “Heykel ve parçaları İngiltere Müzesi’nin önemli eserlerindendir. Bu eserler, ücrete tabi olmaksızın, dünyanın dört bir yanından yılda 6 milyon kişi tarafından ziyaret edilip görülmektedirler. Ayrıca heykeller ve parçaları ile ilgili bilgi, İngiliz Müzesi’nin bilgi bankasında herkese açıktır ve her yıl 22 bin kullanıcı tarafından ziyaret edilmektedir. Bu şekilde bir ulaşım Türkiye’nin kültürel mirasına olan ilgiyi arttırmaktadır” ifadelerine de yer verdi. Büyükelçi Reddaway, mektubunun son bölümünde British Museum ile Bodrum’daki ilgili birimlerin beraber çalışarak Mausoleum hakkındaki yerel bilgilerin genişletilebilmesi için ortaklaşa çalışma önerisinde de bulundu.
 
AİHM DAVASINA ERTELEME
 
Av. Remzi Kazmaz, eserlerin davadan daha çok sulh yolu ile iade edilmesinden yana olduklarını belirtti. Kazmaz, “İngilizlerin 1850′li yıllarda savaş gemisiyle Bodrum’dan götürdüğü ve birçok parçası British Museum’da bulunan Mausoleum anıtının iadesi için ilk teşebbüs Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı tarafından yapılmış, ancak alaycı bir üslupla yazılan cevap mektubunda bu istek reddedilmişti. 30 Ocak’ta dava açmayı planlıyorduk. Dava dosyasındaki delilleri, İngiliz Büyükelçisi’nin öne sürdüğü gerekçelerle birlikte yeniden inceleyerek tüm dünyada merak uyandıran sürecinin seyrine yeniden karar vereceğiz. Büyükelçi’nin ortak çalışma teklifini de göz önünde bulundurarak, belki iki ülke arasında yapılacak bir centilmenlik anlaşması ile iade alınabilir” dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com