İngiltere İran'a karşı operasyona hazırlanıyor

İngiltere İran'a karşı operasyona hazırlanıyor
İngiliz yayın organı Guardian'ın haberine göre İngiliz Savunma Bakanlığı, İran'a karşı operasyon hazırlığında.

Tüm İngiliz gazetelerinde geniş yer bulan, önemli bir gelişmeyi Daily Telegraph "İran nükleer silah üretiyor" başlığıyla duyurdu.

Önümüzdeki hafta açıklanması beklenen Birleşmiş Milletler Atom Enerjisi Kurumu raporundan sızan veriler üzerine kurulan haberde, İran'ın Kum şehri yakınlarındaki bir dağlık bölgede uranyum zenginleştirme faaliyetlerine hız vermiş olduğunu söyleniyor.

BATILI GÜÇLERİN MÜDAHALESİ KAÇINILAMAZ

İran'ın nükleer enerji çalışmalarının orta doğudaki nükleer silahlanma yarışını kızıştırabileceği söylenen haberde, süreç içinde başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, batılı güçlerin müdahalesinin kaçınılmaz hale gelebileceği iddia edilmiş.

İSRAİL'İN TALEBİ ARTTIĞI TAKDİRDE İRAN MÜDAHALESİ ONAYLANIR

Guardian'ın özel haberinde ise İngiliz Savunma Bakanlığı'nın, İran'a düzenlenmesi gündemde olan Amerikan hava operasyonuna destek vermeye hazırlandığı duyurulmuş ve gazetenin ilk sayfasında geniş biçimde verilmiş. Londra siyasi kulislerinde Libya'nın ardından İran'ın bir keza daha uluslararası politik gündemin merkezine oturmakta olduğu yorumlarının yapıldığının belirtildiği haberde, başkan Obama'nın bir yıl kalan başkanlık seçimleri öncesinde istekli olmasa da, İsrail talebini artması halinde İran'a müdahaleye onay vermek durumunda kalabileceği belirtilmiş.

İNGİLİZ SAVUNMA BAKANLIĞI ÇALIŞMALARA BAŞLADI

Batılı istihbarat servislerinin İran'ın nükleer faaliyetleri konusundaki gelişmeleri endişeyle aktarmakta olduklarını belirten Guardian, önümüzdeki hafta yayımlanacak Birleşmiş Milletler raporunun da bu doğrultuda olacağına dair öngörüde bulunmuş. Haberde, bu tablo içinde İngiliz Savunma Bakanlığı'nın olası bir acil durum senaryoları hakkında ciddi biçimde çalışmalarda bulunduğu söylenmiş.

FÜZE DENEMESİ HARARETİ YÜKSELTTİ

Times gazetesinin Orta Doğu dengelerini doğrudan ilgilendiren bu gelişmelerle ilgili haberinin başlığı ise "İsrail'in uzun menzilli füze denemesi, Tahran'da harareti yükseltti." Haberleştirilen gelişme İsrail'in dün gerçekleştirdiği İran'ı hedef alma ihtimali bulunan, uzun menzilli füze denemesine dair. Dün Jerico füzeleriyle yapılan denemenin, geçen hafta İtalya'da gerçekleşen tatbikatta, uzun mesafeli bomba atabilen uçakların kullanılması ardından geldiğine dikkat çekilen Times'ın haberinde, bu durumun uzmanlar tarafından İsrail'in İran'a yönelik bir saldırı hazırlığında olabileceği şeklinde yorumlandığı belirtilmiş. Haberde ayrıca, İsrail'in gündeminde, İran'ın silah üretiminde kullanmayı planladığından şüphelenilen nükleer programa karşı önceleyici bir saldırı olabileceğine dair haber ve yorumların İsrail medyasında geçen hafta boyunca yer aldığına dikkat çekilmiş.

İSRAİLLİ LİDERLER SÜRÜKLENİYOR

Bu gelişmeler karşısında Tahran'dan yapılan "ABD ve İsrail'e saldırdıkları halde ciddi zarar veririz" açıklamasının harareti yükseldiği eklenmiş. Öte yandan Times'ın haberinde, geçtiğimiz aylarda İsrail istihbaratından üst düzey bir yetkilinin, İran'ın nükleer silah üretecek kapasiteden bir hayli uzak olduğu yorumu hatırlatılmış ve İran'la çatışma halinde İsrail'in Lübnan'daki Hizbullah ve Gazze'deki Hamas'ın şiddetine maruz kalmaktan kaçınamayacağına dikkat çekilmiş. Bu gelişmelerden hareketle yazılmış olan Independent gazetesinin başyazısının başlığı "İsrailli liderler hızla değişen dünya ayak uyduramıyor, sürükleniyorlar".

Yaşanmakta olan gelişmelerin İsrail ve ABD'nin İran'a saldırma ihtimalini bir kez daha gündeme getirdiğinin belirtildiği yazıda, Ortadoğu'da Arap Baharı'nın estirdiği olumlu havaya rağmen, İsrail'in güvenlik endişesinin artmış olduğu söylenmiş. Yazı şöyle sürmüş:

SAVAŞTAN BAHSETMEK HİÇ OLMADIĞI KADAR TEHLİKELİ

"Bu durumun en önemli sebebi, İsrailli liderlerin çevre ülkelerde yaşanan gelişmelere daha olumlu yaklaşabilecekken bunu yapmamış olmaları. Örneğin, Filistin'le görüşmelerin bir arpa boyu ilerlememesinin tek sebebi Filistin tarafı olamaz. Arap dünyasında yaşananlar, kurulu düzeni sarsmakta olsa da, diyaloga daha fazla fırsat tanıyan demokratikleşme süreci işliyor. Tüm bunların ortasında, gerçek de olsa farazi de, savaştan bahsetmek, hiç olmadığı kadar tehlikeli."

Yunanistan'ın Avrupa Birliği ve Dünya Para Fonu'ndan gelecek yardımı halk oylamasına sunması kararı ardından, Fransa'nın Cannes şehrinde toplanan G-20 zirvesi, tüm gazetelerde geniş yer bulan bir diğer haber

Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com