İngiltere, Ukrayna ile ilgili üst düzey toplantıya evsahipliği yapıyor

İngiltere, Ukrayna ile ilgili üst düzey toplantıya evsahipliği yapıyor
İki günlük UFAR toplantısında, Ukrayna hükümetine çalınan mal varlıklarını geri alması için destek sağlanıyor

LONDRA (AA) - Ukrayna hükümetinin çalınan mal varlıklarını geri almasını desteklemek amacıyla İngiltere'nin başkenti Londra'da Mal Varlıklarını Korumada Ukrayna Forumu (UFAR) toplantısı yapılıyor.

İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May'in İngiltere Dışişleri Bakanlığı binası Lancaster House'da evsahipliği yaptığı foruma, Ukrayna ve ABD'den de yetkililer katılıyor. İki gün sürecek forumun açılışında konuşan May, İngiliz Ulusal Suç Ajansı ile Kraliyet Savcılık Servisi'nin Ukrayna'ya giderek çalınan mal varlıklarının geri alınması için desteğini sunduğunu söyledi. 

ABD Başsavcısı Eric Holder da forumun açılışında, "ülkelerinin kaynaklarını yağmalayan liderlerin dokunulmaz olmasına izin vermeyeceklerini" ifade etti. Holder, "Beyaz Saray'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kişisel mal varlığıyla ilgili planları olup olmadığı" sorusuna, "Rusya'nın Ukrayna'daki yasa dışı müdahalesine ve provokatif eylemlerine son vermesi gerektiğine inanıyoruz ve eğer bu olmazsa daha fazla yaptırım için hazırlanacağız" yanıtını verdi. Holder ayrıca çalınan mal varlıklarının tespiti için FBI'ın yardımcı olacağını dile getirdi.

Ukrayna Başsavcısı Oleh Makhnitskyi de ülkesinin halihazırda 1,8 milyar sterlinlik çalınan mal varlıklarını tespit ettiğini belirterek, çalınan toplam mal varlığının ise 10 milyarlarca doları bulduğunu kaydetti. Yanukoviç rejimini "organize olmuş suçlu bir grup" olarak nitelendiren Makhnitskyi, Yanukoviç döneminde hazinenin boşaltıldığını söyledi.  

Forum sonunda uluslararası toplumun, Ukrayna'ya çalınan mal varlıklarının geri verilmesi için ortak ve güçlü bir mesaj vermesi bekleniyor. UFAR toplantısına, İngiltere, Ukrayna ve ABD hükümetlerinden üst düzey yetkililerin yanı sıra hukukçular, finans analistleri ve uluslararası kuruluşlardan çeşitli temsilciler katılıyor.

Avrupa Birliği, Ukrayna'da devlet başkanlığı görevinden azledilen Viktor Yanukoviç ve diğer 17 yetkilinin mal varlığını, ülkede kamu kaynaklarını usulsüz kullandığı ve zimmetine geçirdiği gerekçesiyle geçen ay dondurmuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com