İngiltere’de ilginç dava

İngiltere’de ilginç dava
İngiltere’de Yüksek Mahkeme'de Temmuz ayında ilginç bir davanın başlaması bekleniyor.

Times gazetesi, davaya dikkat çekerek İngiltere’nin, terör zanlılarına yönelik insansız uçaklarla yapılan saldırılarda ABD'ye istihbarat sağlayıp sağlamadığını açıklamak durumunda kalabileceğini belirtti.

Times gazetesinin ilk sayfadan yer verdiği özel habere göre İngiliz hükümetinin Yüksek Mahkeme'de Temmuz ayında başlaması beklenen davaya hazırlanmak için üst düzey üç avukatı görevlendirdiği, davanın kimi bakanları savaş suçu işledikleri iddialarıyla karşı karşıya bırakabileceği vurgulanıyor.

BBC Türkçe tarafından yansıtılan haberde İngiliz hükümetinin ise, istihbarat ve güvenlik birimlerinin öldürücü olarak değerlendirilen bu tür müdahalelere karıştıkları iddialarını resmi olarak reddettiğine dikkat çekiliyor.

Times, 2004'ten bu yana Pakistan'da şüpheli El Kaide ve Taliban hedeflerine, ayrıca Yemen'de de İslamcı militanlara yönelik insansız uçaklarla düzenlenen yüzlerce saldırının, Batı'ya karşı terör saldırısı planlarının önlenmesinde kilit rol oynadığının düşünüldüğünü aktarıyor.

İngiltere Kraliyet Silahlı Kuvvetler Enstitüsü RUSI'nin direktörü Michael Clarke, iki ülke arasındaki yakın ilişki gözönüne alındığında, İngiliz ajanların terör zanlılarının yerini tespit etmekte Amerikalı meslektaşlarına istihbarat sağlamamış olmasının kendisini şaşırtacağını kaydetti.

“İNSANSIZ UÇAKLA YAPILAN SALDIRILARDA YÜZLERCE KİŞİ ÖLDÜ”

Gazete, "Dava, geçen yıl Amerikan füze saldırısında babası öldürülen Pakistanlı bir genç adına insan hakları avukatları tarafından açıldı. Nur Han, insansız uçakla düzenlenen saldırılarda yakınlarını kaybettiği söyleyen yüzlerce kişiden sadece biri” diye yazdı. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com