İngiltere'de istihbarat şefleri sorgulanabiliyor!

İngiltere'de istihbarat şefleri sorgulanabiliyor!
Amerika’da orataya çıkan dinleme skandalında sonra istihbarat kuruluşları mercek altına alındı. İngiltere’de ilk defa 3 istihbarat kuruluşlarının şefleri milletvekillerinin sorularını yanıtlayacak.

Bu sorgulamanın başka bir benze  daha yok. Görüşme basına açık, kameraların önünde yapılacak. Milletvekilleri İngiliz hükümetine bağlı  istihbarat kurumu GCHQ Başkanı Sir Iain Lobban, MI5 İç İstihbarat Servisi Başkanı Andrew Parker ve MI6 Dış İstihbarat Servisi Başkanı Sir John Sawers’ sorularını yöneltecek.
 
İngiliz istihbaratının, müttefiki ABD ile ya da ayrı olarak birçok ülkeyi dinlediği ortaya çıkmıştı. Edward Snowden sızdırdığı belgelerde yer alan bilgiler Almanya’yla İngiltere’nin arasının gerilmesine neden olmuştu. Dinleme iddiaları, ülke içinde de birçok kişinin telefonunun dinlendiği ve internetinin izlendiği konusunda tartışmalara neden olmuştu.
 
İngiltere'nin eski Dışişleri Bakanı Sir Malcom Rifkind'ın başkanlık edeceği komisyonun, yaklaşık 1,5 saat boyunca istihbarat şeflerini sorgulaması ve oturumun BBC'den canlı yayınlanması bekleniyor. İngiliz basını 3 istihbarat şefinin ilk kez birlikte kamuoyunun önüne çıkacağına dikkati çekerek, oturumun "tarihi" olduğu yorumunu yapıyor. İngiltere'de istihbarat şefleri şimdiye kadar kamuoyuna açık olmayan, "gizli oturumlarda" sorgulanıyordu.
 
İngiltere'nin en son aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bazı ülkelere uzanan fiber optik kablolarla casusluk faaliyetleri yürüttüğü iddia edilmişti. Ülkede GCHQ, Birleşik Krallık'ın siber bağlantıları ve altyapısının güvenliğinden sorumluyken, MI5 terörizm, kundaklama ve casusluk gibi konularda ulusal güvenliği korumaktan, MI6 ise dış istihbarattan sorumlu.
 
TÜRKİYE’DE MÜMKÜN DEĞİL

 
Özel yetkili savcı, KCK soruşturması kapsamında MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski müsteşar Emre Taner ve yardımcısı Afet Güneş'i ifadeye çağırmıştı.  MİT Müsteşarlığı, savcılığa görev ve yetkisizlik itirazında bulundu. MİT'ten savcılığa gönderilen yazıda "Başbakanlık'tan izin alınması gerekir. Söz konusu olaylar görevle ilgilidir, Soruşturmanın Ankara'ya gönderilmesi gerekir" denilmişti.
 
MİT Kanunu'nun 26'ncı maddesinde değişiklik yaparak MİT mensuplarının yanısıra "Belli bir görevi yerine getirmek üzere kamu görevlileri arasından başbakan tarafından görevlendirilen" kişilerle ilgili soruşturmaların da başbakanın iznine bağlanmasını içeren bir düzenleme yapılmıştı. (UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com