İngiltere'de kamu çalışanları grevde

İngiltere'de kamu çalışanları grevde
Greve 400 bin kamu çalışanının katılması bekleniyor.

Kamu çalışanları sendikaları, hükümetin önerdiği değişiklikler sonucunda üylerinin, daha düşük emeklilik maaşı için daha fazla emeklilik kesintisi ödemek ve daha uzun çalışmak zorunda bırakılacağını belirtiyor.

Hükümet ise diğer sektörlere kıyasla kamu çalışanlarına daha iyi emeklilik koşulları sunduğu için mevcut emeklilik sisteminin adil olmadığını ve insanlar daha uzun yaşadığı için de bu sistemin ekonomiye büyük bir yük getirdiğini öne sürüyor.

Greve 400 bin kamu çalışanının katılması bekleniyor.

Londra'da yapılacak olan yürüyüşe ise diğer kamu çalışanları yanında 20 bin polis memurunun da katılacağı düşünülüyor.

Kamu çalışanları sendikalarından biri olan Unite'tan Gail Cartmail, üyelerinin yüzde 94 oy oranıyla hükümetin emeklilik planını redettiğini bildirdi.
Muhafazakâr Parti başkanı Leydi Warsi ise "Bir avuç sendikanın kimseye faydası olmayacak ve kamuya rahatsızlık verecek bir eylem için çaba göstermesi üzüntü verici" dedi.

Kamu çalışanlarının emeklilik hakları için geçen Kasım ayında da son onyılların en büyük grevi yapılmış ve bu greve 30 sendika katılmıştı.

Londra merkezinde yapılacak yürüyüşe ise binlerce kamu çalışanının yanı sıra görev başında olmayan polis memurlarının da katılması bekleniyor.

Grev hakkına sahip olmayan polis memurları, ödeneklerine yapılan kesintileri, ücret, çalışma koşulları ve emeklilik haklarında yapılması planlanan değişiklikleri protesto ediyor.

Hükümetin önerdiği Kamu Personeli Emeklilik Yasa Tasarısı, ücretlerden emeklilik için kesilen ödentilerin artmasını, emeklilik yaşının 68'e çıkarılmasını ve son alınan ücret düzeyinde emeklilik maaşı yerine ortalama ücret üzerinden emekliliği öngörüyor.

(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com