İngiltere'de Suriye'den büyükelçisini geri çağırdı!

İngiltere'de Suriye'den büyükelçisini geri çağırdı!
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Suriye'de artan şiddet olaylarını istişare etmek üzere Şam Büyükelçisini geri çağırdığını belirtti.

Esad rejimi tarafından Suriyeli muhaliflere karşı uygulanan şiddetin 'tiksinti' verici olduğunu ifade eden Dışişleri Bakanı Hague parlamentoda milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmasında, "Suriye'deki krizin çözümü için İngiltere, uluslar arası toplumda daha fazla rol alacaktır. Esad rejimi katil bir rejimdir. Ve artık bu saatten sonra Esad'ın uluslar arası itibarını kurtarmasının yolu yoktur. Bu konuda sözümüzü sakınmanın gereği yoktur. Çin ve Rusya'nın Suriye aleyhine hazırlanan tasarıyı BM Güvenlik Konseyi'nde veto etmesi 'Suriye halkına ihanettir". İngiltere, Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer organlarıyla aracılığıyla Suriye hükümeti üzerindeki baskısını arttıracaktır ve Arap Birliğine gereken desteği verecektir" dedi.

BM Güvenlik Konseyi'nde, Suriye aleyhinde hazırlanan tasarının Rusya ve Çin tarafından veto edilmesinin ardından, Suriyeli muhalifler kararı kınadıklarını belirtmişti. Rusya tarafı ise, kararın Suriye'de iç savaşa taraf olmakla eş değer olduğu gerekçesi ile kararı veto ettiklerini duyurmuştu.
Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye'nin başkenti Şam'daki Büyükelçiliğin kapatılmasının ardından Şam Büyükelçisi Robert Ford ve diğer 17 diplomatın Suriye'den ayrıldığını bildirdi. (ugk)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com