İngiltere'den Hatay'da Ürküten Hazırlık

İngiltere'den Hatay'da Ürküten Hazırlık
İstanbul Başkonsolos Yardımcısı, İngiltere'nin Suriye'deki tahliye planını Hatay'da açıkladı...

Antakya'ya gelip Cilvegözü ve Yayladağı sınır kapılarında incelemelerde bulunan İngiltere'nin İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Sarah Mooney, Suriye'de meydana gelebilecek olası bir kaos durumunda vatandaşlarının tahliyesi için ön çalışma yaptıklarını söyledi.

İngiliz Konsolosluk Hizmetleri Direktörü Susan Wilson ile birlikte Antakya'ya gelen Sarah Mooney, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin'i ziyaret etti. Çinçin ve yönetim kurulu üyeleriyle görüşen Mooney, Suriye'de de baş gösteren halk ayaklanması nedeniyle olası bir kaos ortamında bu ülkedeki İngiltere vatandaşlarının tahliye edilmesi için hazırlık yaptıklarını bildirdi. Tahliye planı çerçevesinde Cilvegözü ve Yayladağı sınır kapılarında incelemeler de yapan İngiliz heyete başkanlık eden Mooney, "Ortadoğu'da barışı destekliyoruz. Ancak, Suriye'de olası kaos sonrasında neler yapılabileceğini ve Suriye'de bulunan yaklaşık 4 bin İngiliz vatandaşımızın nasıl tahliye edileceği konusunda bir ön çalışma yapıyoruz. Dileğimiz orada herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması" dedi.

Suriye'de kaos ve iç savaş ortamını istemediklerini belirten ATSO Başkanı Çinçin de Antakya'da farklı dinlere mensup kişilerin bir arada yaşadığını, farklı medeniyetlerin buluştuğunu hatırlattı. Hatay'ın bu çerçevede dünyaya örnek olduğunu vurgulayan Çinçin, "Hatay her dinden insanın ibadetini rahatça yapabildiği bir şehirdir. Suriye ile Türkiye arasında vize muafiyeti var. Bu ülkeyle aramızda ticari ilişkilerimiz bulunuyor ve bunu daha aktif hale getirmek istiyoruz. Suriye'de bir iç savaş çıkmaması ve İngilizlerin de tahliye edilmemesini temenni ediyoruz" diye konuştu.

DHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com