İngiltere'den vizede kolaylık

İngiltere'den vizede kolaylık
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İngiltere'nin iş dünyasına vizede kolaylık sağlayacak yeni bir uygulama başlattığını bildirdi.

Türkiye ile İngiltere arasında 4'üncüsü yapılan "Ortak Ekonomi ve Ticaret Komitesi (JETCO)" toplantısı çerçevesinde Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İngiltere Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Green ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından iki bakan JETCO toplantısının ortak protokolünü imzaladı ve açıklama yaptı.

Vize konusunda yapılan bir çalışmayı Lord Green'in kendisiyle paylaştığını ifade eden Çağlayan, şunları kaydetti:
"İngiliz devleti vize konusunda yeni bir uygulamaya başlıyor. 'Business bridge' ismini verdikleri bir iş köprüsü sistemi oluşturuluyor ve bu sistem mayıs ayında uygulamaya geçecek. Her iki ülkeden de 500 şirketle başlayacak. Son derece basit bilgiler içeren ve bir tek kağıdın verilmesiyle beraber vize süreci işleyecek ve son derece basit bir uygulama yapılacak."

Bu uygulamadan dolayı teşekkür eden Bakan Çağlayan, "Ancak bizim nihai talebimiz vizenin kolaylaştırılması değil, aynen Türkiye'nin İngiliz iş adamlarına veya AB'nin diğer üyelerinin iş adamlarına uyguladığı gibi sınırda, hatta üç ay kalabileceği şekilde verilen vize imkanının Türk iş dünyasına, sanatçısına, gazetecisine, akademisyenine verilmesidir" diye konuştu.

Çağlayan, İngiltere'den, Schengen vizesi konusunda da destek beklediklerini belirtti. (IUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com