İngiltere'nin AB üyeliğinin referanduma götürülme tartışmaları

İngilterenin AB üyeliğinin referanduma götürülme tartışmaları
İngiltere Başbakanı Cameron: "AB'ye aday ülkelere, belli bir gelir seviyesine ulaşmadan serbest dolaşım hakkı verilmemesi gerekir"

LONDRA (AA) - İngiltere Başbakanı David Cameron, Avrupa Birliğine (AB) üye olacak ülkelere, belli bir gelir seviyesine ulaşmadan serbest dolaşım hakkı verilmemesi gerektiğini söyledi.

Cameron, BBC 1'de yayınlanan "Andrew Marr Show" isimli programa katılarak, İngiltere-AB ilişkileri ve Nijerya'daki gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı. Cameron, gelecek yıl yapılacak genel seçimde partisinin iktidar olması halinde 2017 bitmeden ülkesinin AB üyeliğini referanduma götürme hedefini hatırlatarak, "Eğer referandumun yapılacağı garantisini veremezsem, insanlar başbakan olmayacağımdan şüphe duymasın. İnsanlar referandum istiyor. Kendi rızalarına karşı olan bir örgütte tutamazsınız insanları. İlk olarak yeniden müzakere yapmak doğru bence. Bu örgütü iyileştirmek için değişiklikler yapılabilir. Yeniden yapılan müzakereler başarılı olsun olmasın, referandum yapılacak" diye konuştu.

Diğer AB ülkeleri liderlerinin de reformlaşmış bir AB için müzakere yapma fikrinde hemfikir olacağına inandığını belirten Cameron, referandumun 2017 bitmeden, belki sonbaharda düzenlenebileceğini söyledi.

-Türkiye'nin AB üyeliği-

Program yöneticisi Andrew Marr'ın, "AB'nin genişleme kapsamında rotasının doğuya çevrildiğini, İngiltere'nin de bazı diğer ülkeler gibi Türkiye'nin AB'ye katılım sürecine destek verdiğini" hatırlatması üzerine Cameron, "AB üyesi ülkelerden gelecek vatandaşların serbest dolaşımının bir şekilde kısıtlanmaması halinde, AB'nin genişlemesine karşı olacağını" kaydetti.

Cameron, gelecekte uygulanacak geçici kontrollerle AB'ye katılacak yeni ülkelerin vatandaşlarının serbest dolaşımlarının kısıtlanabileneceğini, bunun farklı bir yolla yapılabileceğini belirterek, "Örneğin, AB üyesi olacak ülkelerde ortalama kişi başına düşen gelirin belirli bir seviyeye ulaşmadığı sürece vatandaşlarının serbest dolaşım ve başka bir ülkede iş bulma hakkın olmayacak" dedi.

-"Bu sadece Nijerya'nın sorunu değil"

Cameron,  Nijerya'da çok sayıda kız öğrencinin kaçırılması konusuna ilişkin olarak da İngiltere'nin ülkeye küçük bir ekip götürerek kızları kurtarma çabalarına destek verdiğini belirterek, "Ekip, daha büyük ekip olan ABD'nin yanında çalışmalarını yürütecek. Elimizden geleni yapacağız. Bunun sadece Nijerya'nın sorunu olmadığını anlamamızın önemli olduğunu düşünüyorum" dedi.

Cameron, İngiliz askerinin kurtarma çalışmalarında yer alıp almayacağı sorusuna ilişkin ise "Asker kullanmamız olasılık dışı ancak geçmişte özel kuvvetlerin Nijeryalı yetkililere rehine kurtartma operasyonlarında yardımcı olmuşluğu var" dedi.

Nijerya'da kaçırılan kız öğrencilerin kurtarılması çabalarına yardımcı olmak üzere geçen cuma günü Nijerya'ya varan İngiliz ekibin Dışişleri, Savunma ve Uluslararası Kalkınma bakanlıklarında görevli uzmanlardan oluştuğu ve bu ülkedeki terör uzmanlarıyla birlikte çalışacağı belirtilmişti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com