İnkar yasasına itiraz!

İnkar yasasına itiraz!
Fransız Anayasaya Konseyi'ne iptal başvurusu bugün yapılacak.

Fransız Senatör Jacques Mezard'ın öncülüğüyle başlayan girişim sonuç verdi, gerekli imzalar toplandı. Geçen hafta Fransa Senatosu'nun onayladığı, 1915 olaylarına dair Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasanın iptali için bugün Fransa Anayasa Konseyi'ne başvuru yapıldı.

HEM MECLİSTEN HEM SENATODAN İMZA GELDİ
Senatoda Jacques Mezard'ın öncülüğüyle başlayan girişim sonucu toplam 72 üyenin imzası toplanırken, mecliste iktidardaki Halk Hareketi Birliği üyesi Michel Diefenbacher girişiminde de 65 imzaya ulaşıldı. Yasanın anayasaya aykırılık başvurusu için 60 senatör veya 60 milletvekilinin imzası gerekiyordu. Bunun yanında meclis ve senato başkanlarının yanı sıra cumhurbaşkanının da tekbaşlarına başvurması yeterli olabiliyor.

Gelen bilgilere göre bilgilere göre, gerek senato, gerek mecliste toplanan imzalara, küçük partilerin dışında, iktidar partisi ve ana muhalefetteki Sosyalist üyelerin de bir kısmı imza attı.

"ANAYASA VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE AYKIRI"
Senatonun kanunlar komisyonu da ''Fransız anayasasına ifade ve düşünce özgürlüğüne, araştırma özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle yasaya karşı çıkmıştı. Milletveki ve senatörler, Fransız anayasasının 33. maddesine ve ifade özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle yasanın iptalini istedi.

1 AY İÇİNDE SONUÇLANACAK
Anayasa Konseyi bir ay içinde iptal başvurusunu değerlendirerek karara bağlayacak.

YASA HAPİS VE 45 BİN EURO PARA CEZASI GETİRYOR
Yasanın geçen hafta Senato'da onaylanmasının ardından Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 15 gün içinde yasayı imzalayacağını söylemişti. Yasa, “Fransa’nın kanunla tanıdığı bütün soykırımların inkârının suç sayılmasını” ve Fransız mahkemeleri'nin, suçlanan kişilere bir yıl hapis ile 45 bin euroya kadar ceza isteyebilmesini öngörüyor.

(SYK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com