"İnönü Eğitim Merkezi dünyada sayılı sportif havacılık

"İnönü Eğitim Merkezi dünyada sayılı sportif havacılık
Türk Hava Kurumu (THK) İnönü Meydan İşletme Müdürü Hadi Sandıkçıoğlu, İnönü Eğitim Merkezi'nin Türkiye'nin ilk ve tek, dünyanın ise sayılı sportif havacılık eğitim merkezlerinden biri olduğunu söyledi.

Türk Hava Kurumu (THK) İnönü Meydan İşletme Müdürü Hadi Sandıkçıoğlu, İnönü Eğitim Merkezi'nin Türkiye'nin ilk ve tek, dünyanın ise sayılı sportif havacılık eğitim merkezlerinden biri olduğunu söyledi.
Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar ile Bilecik Valisi Musa Çolak, Eskişehir'in İnönü ilçesinde bulunan THK Eğitim Merkezi'nde incelemelerde bulundu. Valilerin ziyaretinde, Türk Hava Kurumu İnönü Meydan İşletme Müdürü Hadi Sandıkçıoğlu ve Eğitim Merkezi Uçuş Öğretmeni Nurettin Karakuzu kendilerine merkez hakkında bilgi verdi. Sandıkçıoğlu, İnönü Eğitim Merkezi'nde her yıl Mayıs-Eylül ayları arasında uçuş ve atlayış eğitimi verildiğini belirterek, 'İnönü Eğitim Merkezi, Türk Hava Kurumu'nun en büyük eğitim merkezidir. Planör uçuş eğitimleri bu merkezde gerçekleştirilir. Bu süre içinde öğrenciler yatılı olarak İnönü Eğitim Merkezi'nde kalırlar. Öğrenciler, kursa kayıt yaptırdıkları andan itibaren İnönü Eğitim Merkezi'nce belirlenen bazı kurallara uymakla yükümlüdürler. Kesin bir disiplin ve dikkat isteyen sportif havacılık programı çerçevesinde her gün sabah sporları, uçuş aşamalarına göre düzenlenmiş teorik dersler planlanmaktadır. Toplam bin 200 dönümlük bir arazi üzerine kurulan İnönü Eğitim Merkezi iki adet toprak-çim piste sahiptir. Pistler 900 metre uzunluğunda kuzey-güney (34-16) ve bin 100 metre doğu-batı (29-11) uzunluğundadır. Rus mimari tasarımı ile 1937 yılında yapılan taş binalar günümüzde de kullanılmakta olup, artan kapasite oranında ek binalar yapılmıştır. Yaklaşık 390 yatak kapasiteli öğrenci yatakhaneleri, yemekhanesi, kantini, 2-5 yatak kapasiteli 120 kişilik lojmanları, Türk Hava Kurumu envanterindeki uçak-planörlerin bakım ve onarımlarının yapıldığı hangarı ve yüzme havuzu ile Türkiye'nin ilk ve tek, dünyanın ise sayılı sportif havacılık eğitim merkezlerinden biridir” dedi.
Türkkuşu İnönü Eğitim Merkezi Uçuş Öğretmeni Nurettin Karakuzu ise, “Planör dilimize, Fransızca 'planeur' sözcüğünden girmiştir. Anlamı süzülerek uçmak olan planörün, tasarımlarında martı figürleri kullanıldığı için günümüzde planörcülüğün simgesi martıdır. Planör havadan ağır, hava akımlarından faydalanarak uçabilen motorsuz bir hava aracıdır. İkinci Dünya Savaşı sırasında askeri amaçlı uçakların geliştirilmesinde yaygın olarak kullanılan planörler, 20. yüzyılda büyük bir hızla gelişen havacılığa belirli bir ivme kazandırmıştır. Planör, motorsuz olması sebebiyle atmosferdeki her türlü olaydan etkilenir. Bu olayların olumlu ve olumsuz etkileri bulunmaktadır. Planör pilotları, bu olayların tüm sonuçlarını değerlendirebilecek şekilde eğitilirler. Eğitimlerde başarı gösteren öğrenciler bir kez yalnız uçarak 'A' brövesi alırlar. Başlangıç kursundan sonraki tekamül kursuna katılacak öğrenciler, 'A' brövesi almış öğrenciler tarafından seçilir. Bu kursu bitiren öğrenciler 'B' ve 'C' brövelerini takiben 'Planör Pilot Lisansı' alırlar” diye konuştu.
İnsanoğlunda uçma fikrinin çok eskilere dayandığını ve uçma tutkusunun önemli bir yer tuttuğunu anlatan Vali Mehmet Kılıçlar da, 'Sonsuz maviliklerin eşsiz güzellikleri, gökyüzündeki süzülüşleri ile gerçekten martıları andıran planör, dünya havacılığında önemli bir yere sahiptir. Bugün planörcülük bir çok ülkede sevilerek yapılan hava sporlarının başında gelmektedir. Bu sporun zevkli olduğu kadar heyecan verici olduğunu düşünüyorum. Dünyada gün geçtikçe daha çok sayıda kişinin ilgi duyduğu bu spor, önümüzdeki dönemin önemli organizasyonları arasında olmaya devam edecektir' ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com