'İnşaattaki Vurgun' Fuarı Unutturdu

'İnşaattaki Vurgun' Fuarı Unutturdu
Türk ekonomisinin motoru olan inşaat sektöründe son dönemlerde yaşanan yolsuzluk haberleri fuar unutturdu.Fransa’nın Cannes şehrinde 25. kez düzenlenecek dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı Mipim'e TOKİ fuarda yer almaması dikkat çekti.

Yükselen konut kredi faizleri, maliyetlerin artmasıyla zamlanan konut fiyatları ve seçim sürecinden dolayı gayrimenkul sektöründe iç pazardaki satışların bu yıl daralması bekleniyor. Bu süreçte, yabancı yatırımcıyla buluşup sıcak satışın yapıldığı yurt dışı fuarlar ön plana çıkıyor.

11-14 Mart tarihleri arasında Fransa’nın Cannes şehrinde 25. kez düzenlenecek dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı Mipim bu nedenle büyük önem taşıyor.

TÜRKİYE ONUR KONUĞU

Uluslararası yatırımcılar, şehir planlamacıları, belediyeler, yerel kamu yönetimleri ve otel gruplarını buluşturan Mipim’de Türkiye geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da fuarın onur konuğu olacak. Ancak, 2013′te fuarda güçlü bir katılım gösterip ve ilk kez çadır kuran Türk gayrimenkul sektörü büyük bir şaşkınlık yaşıyor.

Geçtiğimiz yıl fuara katılım için teşvik verip çıkarma yapan devlet, özel sektörü bu defa yalnız bıraktı. Yolsuzluk iddiaları ile gündeme gelen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ’nin fuarda yer alıp tanıtım yapmaması dikkat çekti.

MIPIM’de bu yıl Türk inşaat sektörünün önde gelen birçok şirketi de boy göstermeyecek. Geçtiğimiz yıllarda projeleriyle fuara damga vuran Ağaoğlu, Sinpaş, Soyak, Dumankaya, Teknik Yapı, Eroğlu, Nurol, Torunlar, Varyap gibi büyük firmalar bu yıl fuarda yer almayacak. Söz konusu şirketlerin hali hazırda yurt içinde değeri milyarca doları bulan ve satışı devam eden gayrimenkul projeleri bulunuyor.

DAHA FAZLA TANITIM YAPILMALI

Gayrimenkul sektörünün projelerinin tüm dünyaya tanıtılması ve uluslararası arenada yer almak isteyen markaların önemli ortaklıklara imza atmasına olanak tanıması sebebiyle önemli bir platform olan Mipim’in Türkiye temsilciliğini yapan Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, Sözcü’ye yaptığı değerlendirmede “Emlak sektörünün Şampiyonlar Ligi olan fuar yatırımcıları, gayrimenkul profesyonellerini ve karar vericileri bir araya getirmek için yapılıyor. Türk gayrimenkul sektörünün burada güçlü bir şekilde temsil edilmesi gerekiyor” dedi.

Gezi olayları ve 17 Aralık operasyonunun sektörü olumsuz etkilediğini belirten Avi Alkaş, “İnşaat sektörü henüz şoku üzerinden atamadı. Moraller bozuldu, bekle gör pozisyonuna geçildi. Halbuki bu tür durumlarda uluslararası yatırımcılara daha fazla tanıtım yapılmalı” diye konuştu.

KİMLER YER ALACAK?

Mipim’e bu sene stant ile katılacak firmalar arasında fuar ana binasında; Tema İstanbul, Viatrans A.Ş.- Meydanbey ortak girişim, İstanbul Ticaret Odası, Karaoğlu Peyzaj- DS Mimarlık, IMS Proje Yönetimi ve Danışmanlık, Gaya Grup, Evrenol Architecs (Mimarlar Workshop), Proplan Proje Yönetimi ve Danışmanlık, Nef, Yorum inşaat, Öncüoğlu+ACP Mimarlık, Esas Gayrimenkul, Tabanlıoğlu Mimarlık gibi güçlü markalar bulunuyor. Türkiye çadırında ise Bakyapı, Ankara Ticaret Odası , TİM Seramik Tanıtım Grubu ve Emlak Konut stant açacak.(MCE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com