"İnsan görmediği bilmediği şeyin düşmanı olur"

"İnsan görmediği bilmediği şeyin düşmanı olur"
Van Valisi Münir Karaloğlu, doğu-batı arasında köprü oluşturmak amacıyla 'İki okul tek yürek' projesi kapsamında Van'a gelen Uşak Özel Üftade İlköğretim Okulu Aile Birliği üyeleri ve idarecilerini kabul etti.

Van Valisi Münir Karaloğlu, doğu-batı arasında köprü oluşturmak amacıyla 'İki okul tek yürek' projesi kapsamında Van'a gelen Uşak Özel Üftade İlköğretim Okulu Aile Birliği üyeleri ve idarecilerini kabul etti.
Van İskele Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nun (YİBO) 'Kardeş Okulu' olan Uşak Özel Üftade İlköğretim Okulu idarecileri ve Okul Aile Birliği üyeleri Van'a geldi. 2 gün Van'da kalacak olan Okul Aile Birliği üyeleri, İskele YİBO'da okuyan öğrenci ve aileleriyle de bir araya gelecek. Van'ın tarihi ve turistik ören yerlerini de gezecek olan aileler Van Valisi Münir Karaloğlu'nu da ziyaret etti. Eski Van Valisi ve şu anda Uşak Valisi olan Özdemir Çakacak'ın selamlarını ileten Özel Üftade İlköğretim Okulu Müdürü Hüdayi Başın, doğu-batı arasında köprü oluşturmak amacıyla başlattıkları 'İki okul tek yürek' projesi hakkında bilgi verdi. Kendilerini kabul ettiği için Vali Karaloğlu'na teşekkür eden Başın, 'Büyüklerimiz bizlere 'Doğuya gidin, doğudaki okullarla kardeş olun' dedikleri için bizlerde bu şekilde yollara düştük' dedi.
Van'a gelmeden önce birçok insanın 'Orada kaos var. Giderseniz başınıza bir sürü iş gelir' diyen insanlara aldırış etmediklerini belirten Başın, 'Okul aile birliğimizden geziye katılanlar bende dahil olmak üzere ilk kez Van'a geliyorum. İskele YİBO'ya misafir olduk. Okulumuzu ziyaret ederek öğrencilerimizle tanıştık. Kendi okulumuzdan öğrencilerimizin yazdıkları mektupları, hocalarımıza ilettik. Onlarda öğrencilerine dağıtacaklar. İnşallah bu şekilde gönül köprüsü kurulacak. Bir de projemiz var. Projemizin adı 'İki okul tek yürek' inşallah bundan sonra bu dostluklar devam edecek. Buralara geldiğimize çok sevindik. Gördüğümüz ilgi karşısında iftihar ettik. Bugün batıdan doğuya baktığımızda 'Doğuya gitmeyin. Orada kaos var. Giderseniz başınıza bir sürü iş gelir' diyen çok sayıda insan var. Buraya gelip böyle güzel bir ortamı gördük. Çocuklardaki o pırıl pırıllığı, o billurluğu görünce, o duruluğu görünce hocalarımıza dedik ki 'Buralarda yapılacak çok iş var. Allah'ın izniyle bu çocukları yetiştirirsek bunlarda yarın büyüdüklerinde inşallah çok güzel şeyler olacak' diye ümitlendik. Biz gerçi doğuya karşı hiç umudumuzu yitirmedik ama biraz daha umudumuzu tazelemiş olduk. Bizim arzumuz bu kardeşliğin sürmesinden yana' dedi.
'BİZ KÖTÜ ŞEYLERİ BÜYÜTMEYİ SEVİYORUZ'
Vali Münir Karaloğlu da, doğu-batı arasında köprü kurmak amacıyla başlattıkları 'Kardeş Okul' projesinden dolayı Özel Üftade İlköğretim Okulu Aile Birliği üyelerine teşekkür etti. Van ile Uşak arasındaki gidiş-gelişlerin devam etmesi temennisinde bulunan Karaloğlu, bölgedeki olayları abartarak haber yapan medya kuruluşlarından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Türkiye'de olanı farklı bir şekilde insanların zihnine yerleştiren bir medya algısı olduğunu anımsatan Karaloğlu, 'Bende Van'a ilk defa vali olarak geldim. Aynı sıkıntılar maalesef bende de vardı. Bende bu toplumun içerisinde aynı medyayı, aynı televizyonu, aynı gazeteyi okuyordum. Biz kötü şeyleri büyütmeyi seviyoruz. Aslında tam tersi iyiliklerin büyütülmesi lazım. Kötülükleri büyütülünce de insanların kafasında kötü bir algı oluşuyor' dedi.
'İNSAN GÖRMEDİĞİ BİLMEDİĞİ ŞEYİN DÜŞMANI OLUR'
Van'a gelip görenlerin, insanıyla tanışan ve irtibat kuranların kafasında bölgeden dönerken 'Keşke ben gelmeseydim, doğuda çok kötü yaşanmaz bir yermiş, bu insanlar ne çekilmez insanlardır' diyen hiç kimseye rastlamadığını kaydeden Karaloğlu, 'Batıdan buralara bakınca sanki buralarda çok büyük bir kaos varmış? Her gün sokaklarda kavga gürültü, insanlar sokağa çıkamıyor gibi bir algı var. Ben Kocaeli'den Van'a geldim. Kocaeli merkez İzmit'te gece geç saatlerde karnınızı doyurmak için bir restoran bulamazsınız ama Van'da gece 02:00'de de sabaha karşıda karnınızı doyurmak için mutlaka bir restoran bulursunuz. İnsanların sokakta olduğunu görürsünüz. Canlı bir hayat, canlı bir ticari hayat var. Dışarıdan bakıldığı gibi değil. Bu kötü şeyleri sizin gibi gönüllülerle ortadan kaldıracağız. Burada gördüğünüz güzellikleri gittiğiniz yerlerde anlatmanız, çirkinlikleri de düzeltmemiz için bize bırakmanız koşuluyla bunları çözeceğiz. Yoksa bu sorunu aşma şansımız yok. Gidiş-gelişleri artırın. Çünkü bu ülkenin buna çok ihtiyacı var. İnsan bilmediği, görmediği şeyin düşmanı olur. Bildikçe tanıdıkça onunla ilgili ön yargılar eriyor. Ama bir şey yapmanızı istiyorum. Siz gördüklerinizi sadece kendinizde saklamayın. Özellikle hanım kardeşlerimiz Van'da gördükleri güzellikleri anlatsınlar' diye konuştu.
Sıcak bir ortamda geçen ziyaret sonrası Uşak Özel Üftade İlköğretim Okulu Müdürü Hüdayi Başın, Vali Münir Karaloğlu'na Uşak el dokuma battaniyesi ve tarhanasını hediye etti. Vali Karaloğlu da Başın'a Van lokumu, emekli öğretmen Fevzi Leventoğlu'nun okuduğu 'Van türküleri CD'si ve kentin tarihi ve turistik ören yerlerinin tanıtıldığı materyalleri verdi. İskele YİBO Müdürü Zahit Çağdaş'ın da hazır bulunduğu ziyaret sonrası toplu fotoğraf çekildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com