İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün kürtaj endişesi

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün kürtaj endişesi
Türkiye’de “kürtaj” ile ilgili tartışmalar sürerken merkezi ABD’de olan İnsan Hakları İzleme Örgütü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı kürtajla ilgili açıklamaları yüzünden eleştirerek “büyük kaygı” duyduğunu belirtti.

Amerika’nın Sesi’ne göre, örgüt, Erdoğan’ın kürtajı cinayet olarak gördüğünü ve kürtaj faaliyetlerini kısmaya yönelik yasa hazırlandığını söylemesinden büyük kaygı duyduğunu açıkladı.

Örgütün küresel kadın hakları temsilcisi Gauri van Gulik, Başbakan Erdoğan’ın ifadelerinin yasalara yansıması durumunda Türkiye’de yıllardan bu yana devam eden yasal kürtaj hakkının tehlikeye düşeceği, bu tarz yasaların Türkiye’yi kadın hakları açısından gerileştireceği uyarısında bulundu.

Haberde Başbakan Erdoğan’ın geçen hafta bir hastane açılışında yaptığı konuşmada kürtajı cinayet olarak gördüğünü ve kürtaj hakkını kısıtlamak için hükümetin yasa hazırladığını bildirdiğine dikkat çekildi.

Amerika’nın Sesi, Erdoğan’ın açıklamalarının kadınların, insan hakları örgütlerinin ve muhalefetin tepkisine yol açtığını da kaydetti. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com