İnsan her yaşta "anne"ye muhtaç

İnsan her yaşta anneye muhtaç
Ankara'da kronik böbrek hastası Sultan Laleli, 76 yaşındaki annesi Dudu Laleli'nin böbreğini bağışlaması sayesinde hayata yeniden "merhaba" dedi

ANKARA (AA) - SELMA BIYIKLI ADABAŞ - Kronik böbrek hastası Sultan Laleli, 76 yaşındaki annesi Dudu Laleli'nin böbreğini bağışlaması sayesinde diyalize girmekten son anda kurtuldu ve hayata yeniden "merhaba" dedi.

3 yıldır kronik böbrek hastası olan Sultan Laleli'ye (49)  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesinde Prof. Dr. Kenan Keven, Prof. Dr. Şule Şengül ve Prof. Dr. Acar Tüzüner'den oluşan ekip tarafından böbrek nakli olması gerektiği tespit edildi.

Anne Dudu Laleli'nin böbreğini bağışlaması üzerine, 3 çocuk annesi Sultan Laleli, diyalize girmekten kurtuldu ve sağlığına kavuştu.

Sultan Laleli, annesinin fedakarlığı sayesinde hayata yeniden bağlandığını belirterek, "Annem bana ikinci kez hayat verdi. Kendisine minnettarım, Allah razı olsun" dedi.  

Anne Dudu Laleli de kızının tekrar sağlığına kavuşmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek, "O benim evladım, böbreğimin birini verirken hiç düşünmedim" diye konuştu.

-"Artık ileri yaşlarda daha kolay"

Ameliyatı yapan Prof. Dr. Tüzüner, Türkiye'de organ bağışının yetersiz olması nedeniyle canlıdan nakillerin dünya ortalamasının çok üzerinde olduğunu söyledi.

Hastanın organ naklinden başka şansı kalmadığını, aksi halde diyalize girmesinin kaçınılmaz olduğunu anlatan Tüzüner, şu bilgileri verdi:

"Eskiden donörden böbrek açık ameliyatla alındığı için problemler gelişebiliyordu. İyileşme süreci çok uzun sürüyordu. Bu nedenle vericilerin 55 yaşından büyük olması sakıncalıydı. Daha sonra yaş sınırı 65'e kadar ilerledi. Artık böbreği kapalı ameliyatla aldığımız için daha ileri yaşlarda da verici bulabiliyoruz."

Kapalı ameliyat yönteminde, karından üçer küçük delik açıldığını, böbreğin bu deliklerden girilen cihazlar sayesinde ayrıldığını, daha sonra da karında açılan 4 santimlik bir kesiden çıkarıldığını anlatan Tüzüner, "Donör iki günde taburcu ediliyor. Ağrısı çok az oluyor. En az zararla bu operasyon atlatıldığı için vericinin yaş sınırı artıyor" dedi.

Tüzüner, böbreğini bağışlayan annenin yaşının yüksek olmasına rağmen sağlık durumunun iyi olduğunu, bir sıkıntı yaşamadığını söyledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com