"İnsanımız esprilidir, bizde sohbet bitmez"

İnsanımız esprilidir, bizde sohbet bitmez
Mizahçı Hasan Kaçan:

ANKARA (AA) - Karikatürist, oyuncu ve film yapımcısı Hasan Kaçan, "Bizim toprağımızın insanı esprilidir, konulara da hep metaforlarla yaklaşır, o yüzden de bizde sohbetler hiç bitmez" dedi. 

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığınca Türkiye'nin önemli aydın, sanatçı ve bilim insanlarını genç bilim insanlarıyla buluşturmayı amaçlayan "Kültür Seminerleri" kapsamında, Kaçan, "Kültürel Değerlerin Aktarılmasında Mizah" konusunu anlattı.

Kaçan, işe başladığında, "ben bu derdimi nasıl anlatmalıyım" diye düşündüğünü ve halkın damak zevkine uygunluğun önemli olduğunu anladığını kaydetti. 

"Dürbünün tersiyle bakmak" deyimini hatırlatan Kaçan, özellikle sinemanın bir dönem Türk halkından uzaklaştığını dile getirerek, "Söylediğimiz sözlerin, anlattığımız hikayelerin karşımızdaki insanın anlayacağı ve lezzet duyacağı şeyler olması çok önemli. İyi yemek, kötü yemek varsa iyi sohbet, kötü sohbet, lezzetli veya lezzetsiz sohbetler de vardır" diye konuştu.

Zaman zaman "Bizde mizah var mıydı?" sorusuyla karşılaştığını belirten Kaçan, "Mizah geçmişimiz olağanüstü eski ve olağanüstü etkilidir. Karagözler, Hacivatlar, Nasreddin Hocalar, İncili Çavuşlar... Bunlar başka bir yerden mi geldiler? Kaldı ki bizim toprağımızın insanı zaten esprilidir. Konulara da hep metaforla yaklaşır o yüzden de bizde sohbetler hiç bitmez. Kelimesi kelimesine konuşma Türk insanında çok azdır, insanımız daha çok sembollerle metaforlarla konuşmayı seviyor" değerlendirmesinde bulundu. 

Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Kaçan'a Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Turan Karataş tarafından hediye verildi.

 

-Kültür Seminerleri

Türk kültürünün yakından tanınmasına katkı sağlaması amacıyla düzenlenen Kültür Seminerleri kapsamında, "Türkülerin Dünyası", "Edebiyat Dergiciliği", "Masallar ve Destanlar", "Okumanın Kültürel Boyutu", "Klasik Şiirimiz" konuları anlatıldı.

Öğrenci ve akademisyenlerin yoğun ilgi gösterdiği programın yarınki kapanışında ise Prof. Dr. Müjgan Üçer, "Mutfak Kültürümüz" ve Prof. Dr. Uğur Derman da "Hat Sanatımız" konularıyla yer alacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com