“İnsanları Kütahya'ya akın akın getirmeliyiz”

“İnsanları Kütahya'ya akın akın getirmeliyiz”
Dünyaca ünlü gezgin ve anlatı ustası Evliya Çelebi'nin doğumunun 400. yılı anısına Kütahya'da düzenlenen Uluslar arası sempozyum önceki gün başladı. Vali Çiftçi; “Biz belki dünyaya gitmeyiz ama Evliya Çelebi'yi seven, onun kitaplarını okuyan, o

Dünyaca ünlü gezgin ve anlatı ustası Evliya Çelebi'nin doğumunun 400. yılı anısına Kütahya'da düzenlenen Uluslar arası sempozyum önceki gün başladı. Vali Çiftçi; “Biz belki dünyaya gitmeyiz ama Evliya Çelebi'yi seven, onun kitaplarını okuyan, onun ruhunu hissedecek, sokaklardaki dolaşımlarını görecek bütün insanları Kütahya'ya akın akın getirmeliyiz” dedi.“KÜTAHYA'YI TANITIMDA EVLİYA ÇELEBİ'Yİ ÖRNEK ALIYORUZ”
Evliya Çelebi sergisinin açılması ile başlayan sempozyumda Kütahya Valisi Kenan Çiftçi ile birlikte davetliler Evliya Çelebi Sergisini gezerek Evliya Çelebi'nin gezdiği yerler hakkında yetkililerden bilgiler aldı.
Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) 2011 yılını ''Evliya Çelebi Yılı'' ilan etmesi dolayısıyla Valilikçe Hilton Garden Inn Oteli'nde organize edilen ''Doğumunun 400. Yılında Evliya Çelebi'' sempozyumunun açılışında yaptığı konuşmada, bir turizm destinasyonu hazırlayıp Kütahya'yı anlatıp tanıtmayı düşündüklerini, bunun için Evliya Çelebi'yi örnek aldıklarını söyledi.
''Onun yolundan gitmeleri halinde Kütahya'nın ya üstündeki Cenneti ya altındaki Cenneti tüm dünyaya anlatabileceklerini'' belirten Çiftçi, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Biz belki dünyaya gitmeyiz ama Evliya Çelebi'yi seven, onun kitaplarını okuyan, onun ruhunu hissedecek, sokaklardaki dolaşımlarını görecek bütün insanlar Kütahya'ya akın akın gelir. Çok güzel bir heykel yaptılar, belediyeyi tebrik ediyorum. Tüm Kütahyalının istediği gibi güzel de bir yere konuldu. Fakat o heykelde de bir ruh var. Onun eteğine elini sürerse insan, zannediyorum devamlı dolaşır. Bütün dünyanın Evliya Çelebi'yi ve onun ruhunu anlaması, yaşam tarzını bilebilmesi için buradaki torunlarını, torunlarının eserlerini, Kütahya'nın değerlerini bilmesi lazım. Umarım bu sempozyum vesilesiyle Kütahyalı Evliya Çelebi, Kütahya ile birlikte tüm dünyaya anlatılır.'' şeklinde konuştu.
“FARKLILIKLARI VE ÖZGÜNLÜKLERİ ORTAYA ÇIKARMALIYIZ”
Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Mahmut Evkuran ise çokça bahsedilen küreselleşmenin, kültür üzerindeki etkileri anlamında karmaşık bir sonuç doğurduğunu ve anlamanın oldukça zorlaştığını bildirdi.
Küreselleşmenin, küresel tüketim toplumu değerlerini bütün dünya ölçeğine yaygınlaştırırken aynı zamanda tarihsel, geleneksel ve ulusal değerlerinden giderek uzaklaşan kitleleri popüler kültürün birer figürü haline getirdiğine dikkati çeken Evkuran, şöyle devam etti:
''Dünya bir taraftan küresel medya, küresel eğlence ve küresel tüketim kültürünün etkisiyle birbirine benzemeye zorlanırken diğer taraftan da farklılıklarını ve özgürlüklerini vurgulama yönünde bir ihtiyaç ortaya çıkarmaktadır. Özellikle son 10 yılda ülkeler kendi tarihsel ve kültürel kimliklerini dünya ölçeğinde daha görünür kılmak amacıyla kendi tarihsel ve kültürel miraslarına doğru keşif ve yolculuklara çıkmakta, özellikle dünya kültür kamuoyu olarak görebileceğimiz UNESCO nezdinde çeşitli çalışmalar yürütmektedirler. Bakanlık olarak biz de son yıllarda bu konuda önemli başarılara imza attık. UNESCO'ya geçen seneyi Osman Hamdi Bey Yılı, 2009'u Katip Çelebi Yılı, ondan önceki yılı Kaşgarlı Mahmud Yılı ilan ettirdik ve yurt içi ile yurt dışında önemli tanıtım faaliyetleri gerçekleştirdik. 2007'de Şili'nin başkenti Santiago'da bile Mevlana kutlamaları gerçekleştirdik. Dünyanın 25 önemli kültür ve sanat başkentinde bunları yaptık. Bu yıl da Bakanlığımızın girişimleriyle Evliya Çelebi Yılını kutluyoruz.''
“TÜM ÇAĞLARDA ANLAŞILABİLEN BİR ESER OLUŞTURMUŞ”
Evkuran, hem yurt içinde hem yurt dışında anlatılmayı, yeniden keşfedilmeyi bekleyen devasa bir eserin sahibi olan Evliya Çelebi'yi, uygarlığa Türk kültüründen yapılan katkının şaheserlerinden biri diye niteledi.
Ünlü gezginin, Enderunda aldığı eğitim nedeniyle Seyahatname'sinde ağdalı dil olarak adlandırılabilecek divan dilini kullanabileceğini ve böylece çetrefilli bir eser ortaya çıkabileceğini, ancak bunu yapmayarak tüm çağlarda anlaşılabilecek bir eser meydana getirdiğini ifade eden Evkuran, ''Yapmış olduğu tasvirler, halk biliminden coğrafyaya, mitolojiden mutfağa çok çeşitli alanlarda o dönemin Osmanlı coğrafyası için vazgeçilmez değerde bir kaynaktır. Pek çok ulusun da gıpta edeceği zenginlik ve yoğunlukta hacimli bir eser olması bakımından tekrar tekrar üzerinde durulmalıdır'' dedi.
“YURT DIŞINDA EVLİYA ÇELEBİYİ ANLATACAĞIZ”
Evkuran, Evliya Çelebi Yılında yapılması planlanan etkinliklerine ilişkin şu bilgiyi verdi:
''Bakanlık olarak yurt dışında 40 merkezdeki Kültür ve Tanıtım Müşavirliklerimiz aracılığıyla paket haline getirdiğimiz bir tanıtım programı gerçekleştireceğiz. Medeniyet Araştırmaları Merkezi ile işbirliğine giderek harita sergisi, konferans ve yayın dağıtımını icra edeceğiz. Özellikle Balkanlar ve komşu ülkelerimiz bu etkinliklerimiz için bizi heyecanla bekliyor. Yurt içinde ise bir sergileme gerçekleştiriyoruz. Bu tür sergilerle Evliya Çelebi'yi vatandaşlarımıza daha fazla tanıtmaya çalışacağız. Çocuklara yönelik Evliya Çelebi'yi tanıtıcı belgesel filmler hazırladık, 81 ilimize dağıtıyoruz. İstanbul ve Ankara'da sergiler düzenleyerek etkinliklerimize başladık.''
Konuşmaların ardından Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Komitesi Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa açılış konferansı verildi. Evliya Çelebi sergisinin açılması ve tasavvuf musikisi konseriyle tören sona erdi.
Koordinatörlüğünü ve Düzenleme Kurulu Başkanlığını İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Dr. Yusuf Akçay'ın yürüttüğü, 8 oturumda yurt içi ve yurt dışından 43 akademisyenin bildirilerini sunacağı sempozyum, 26 Martta sona erecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com