İnsanlık Anıtı'nı Yapan Heykeltıraş İsyan Etti

İnsanlık Anıtı'nı Yapan Heykeltıraş İsyan Etti
İnsanlık Anıtı'nın heykeltıraşı Mehmet Aksoy, Başbakan erdoğan ve Ahmet Davutoğlu'na tepkili...

Mehmet Aksoy siyasi çekişmelere sanatı karıştırmanın anlamsız olduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kars'taki 'ınsanlık Anıtı'na 'ucube' diyerek kaldırılacağını söylemesi tepki çekti. Eserin yaratıcısı Mehmet Aksoy ve meslektaşları 'yapıta' hakaretin sanatçıya hakaret olduğunu ifade ettiler.

Mimar Sinan Üniversitesi Heykel Bölüm Başkanı Vedat Somay, başbakanın bu kadar ağır sonuç doğurucu bir tanımlamada bulunmasını anlamadığını belirterek “Beğenmek zorunda değil. Bunu yapan insan ülkenin en önemli heykel sanatçılarından birisi.Üstelik proje tamamlanamadı.Bütünüyle ilgili sorun var, çevresine uyumsuz görünüyor. Yetişmiş bir sanatçıya, başbakanlık düzeyinde bu kadar hakaret edilmesini kınıyorum” dedi.

Sanatçı zor yetişiyor

Ünlü heykeltraş, Işık ve Doğuş üniversiteleri öğretim üyesi Prof. Meriç Hızal ise Mehmet Aksoy'un Avrupa'daki sanat çevrelerinde tanınan bir sanatçı olduğunu belirterek “Her heykel kendi sanat anlayışı içinde değerlendirilmeli. Profesyonel bir sanatçının kendince bir yorumu var. Bu yorum için bu tür bir sözcüğü kullanmak bence sanatçıyı harcamak. Sanatçı çok zor yetişiyor. Onları gücendirmesek iyi ederiz. Bir sanat eleştirmeninin bu konuda fikrini alsalar iyi ederler. Ben bir yetkili olsam bunu yaparım. Yapıta hakaret etmek sanatçıya hakaret etmektir. Bu söz bizi çok kişiye çok yere mahcup eder” diye konuştu.
Eserin Sahibi Mehmet Aksoy ise CNN Türk'e verdiği demeçte, “Sanata ve sanatçıya sahip çıkılması gerekirken günlük politika diliyle bir sanat eserine yüklenilmesi doğru değil” dedi.

'Ucube' tanımlamasının yarım bıraktırılmış bir heykel için kullanılacak laf olmadığın belirten Aksoy şöyle konuştu: “Bu sanatı sanatçıyı kollama değil. Baksa, incelese kimiz neyiz ne kadar emek vermişiz bu meseleye. 50 senemiz gitmiş. Dünyada ve Türkiye'de başarılarımız var. Kalitemizi, sanatçı kimliğimizi ispatlamış birisiyiz. Sen gel parti çekişmelerine sanatı sok. Sanatçıyla uğraşılmasın. Biz partiler üstüyüz”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com