Intelligence Online Adlı Sitede Şok Türkiye Haberi!

Intelligence Online Adlı Sitede Şok Türkiye Haberi!
Paris merkezli sitede Türkiye ile Suriye arasında gizli anlaşma yapıldığını öne sürdü.

Paris merkezli Intelligence Online isimli internet sitesinin haberine göre, Türkiye ile Suriye arasında PKK'lılarla ilgili gizli bir anlaşma yapıldı.

Anlaşmaya göre Şam, 4 bin PKK militanı ve liderine sığınma hakkı tanıyacak. Şam daha sonra ise bu kişilerin affedilmesini sağlayacak.

Intelligence Online'ın haberi, sözkonusu anlaşmanın 21 aralık 2010 tarihinde Suriye Başbakanı Muhammed Naci El Itri'nin Türkiye ziyareti sırasında, Suriye siyeset güvenliği müsteşarı Muhammed Dib Zitun ile Türk Silahlı Kuvvetleri arasından imzalandığını söylüyor.

BBC Türkçe'nin haberine göre; PKK'lılara sığınma hakkı tanınmasının, Kuzey Irak özerk bölgesi tarafından önerildiği ancak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin güvenlik endişesiyle Irak'tan gelen teklifi tercih etmediği iddiası da yer almış.

PKK'lılara Kuzey Irak özerk bölgesinde güvenlik alanında iş verileceği ve bu sebeple TSK'nın Şam kontrolündeki PKK'lıları tercih ettiği de haberde sunulan yorumlardan.

Intelligence Online'ın haberi, PKK'nın 1998'deAbdullah Öcalan'ın yakalanması sürecinde Şam'ın parmağı olduğu inancı sebebiyle, Şam'dan gelecek sığınma teklifini kabul etmeme ihtimalinin güçlü olduğu izlenmiyle sona eriyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com